Yılan Dili Otu Nedir? Faydaları?

Saymakla bitmeyecek kadar faydası bulunan yılan dili otu, her yörede farklı bir isimle anılmaktadır. Mutfaklarda kendine çok fazla yer bulamasa da aslında pek çok faydası bulunmaktadır. Özellikle de Akdeniz Bölgesi bu otun yoğun olarak bulunduğu yerlerdendir. Yöre insanları otun faydalarından haberdar olup sıklıkla da kendisinden faydalanırlar. Şekli itibariyle zaten aşina olduğunuz bu ot, tipini muhtemelen bildiğiniz ancak adını çıkaramadığınız bir bitkidir.

Yılan Dili Otu Nedir?

Yılan dili otu her bir yörede farklı bir adla anılır, kimileri tarafından tırşik olarak da bilinmektedir. Kimileri ise zehirli pancar, yaban pancarı, gavur pancarı, yılan pancarı ya da yılan yastığı da demektedir.

Yılan Dili Otu

Görünüşü ıspanağı andırmaktadır. Ancak özellikleri ıspanakla pek benzerlik göstermemektedir. Ot, özelliği gereği Akdeniz ikliminde yetişmektedir. Özellikle de Kahramanmaraş’ta Andırın bölgesinde sıkça tüketilmektedir. Hatta o yörede bu ottan Andırın Doktoru şeklinde bahsedildiği dahi bilinmektedir.

Normalde zehirli olan yılan dili otu, bu sebeple çiğ olarak tüketilmez. Daha çok çorbası yapılıp içilir. Ancak yine de çorbasını yapacak olan kişinin deneyimli olması önerilir. Çorbanın tarife uygun olarak yapılması önemlidir. Çoğunlukla kış aylarında tüketilir. Madem zehirli ise bu otun neden bu kadar çok tüketildiğini merak ediyor olabilirsiniz. Sebebi, otun çok sayıda faydasının olmasıdır.

Yılan Dili Otu Faydaları Nelerdir?

Bu özel ve faydalı ot bağışıklık sistemini güçlendirirken vücudun direncini artırır. Ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisi olduğundan bilhassa kışın hastalıklara karşı koruyucu görevi görür. Vücutta ortaya çıkan yaraların iyileşmesinde etkilidir. Antioksidan özelliği sayesinde vücutta ciddi bir iç temizlik yapar. Zararlı maddeleri bedenden uzaklaştırdığı için çok sayıda kanser türüne karşı da koruyucudur.

Kan şekerini ve kan basıncını dengeler. Özellikle de şeker hastaları ve tansiyon hastaları için olumlu etkileri vardır. Sindirim sistemini düzene soktuğu için bu konuda sorun yaşayanların en büyük yardımcısıdır. Mide sorunlarında da vücudu destekleyerek sağlığınızın kendi dengesine dönmesine yardımcı olur.

İştah açıcı etkisi vardır. Ancak yılan dili otu çorbası son derece düşük kalorili ve besleyicidir. Bu yüzden diyet yapanlar ve kilo problemi olanlar da tereddüt etmeden tüketebilir. Böbreklerin daha iyi çalışmasına yardım ettiği için böbrekte kum ve taş oluşumuna engel olur. Kas ve kemik erimesinden mustarip kişiler, özellikle de ileri yaştaki kişiler için idealdir; çünkü kemiklerin sağlığını iyileştirir.

İdrar söktürücü özelliğinden ötürü idrar yolu enfeksiyonları ile savaştığı bilinmektedir. Bağırsakların çalışmasını düzenlediğinden kabızlık problemini de ortadan kaldırır. Tüketildiği yerlerde bu ottan yapılan çorbayı 7 kere içen kişinin tekrar hastalanmayacağına inanılır.

Yorum Yap