WordPress Galeri Eklentileri | İnceleme

WordPress galeri eklentileri sitenizin işlevselliğini ve kullanılabilirliğini arttıran paket programları içerisinde barındıran uygulamalardır. Bazı uygulamaları istemeseniz de mecburen sitenizde kullanırken bazılarını tercihe bağlı olarak kullanabilirsiniz.

Sitenize özgünlük katan bu eklentileri kullanmak, sitenize ziyaretçi çekme konusunda büyük rol oynar. İlk kurulduğunda blog sayfası gibi görünen site, bu uygulamalar sayesinde daha profesyonel bir site haline bürünebilir. WordPress adı altında 20 binden fazla galeri eklentisi olduğundan işinize yarayacak olanları seçmek biraz zor olabilir. Ama getirilerini düşündüğünüzde size çok faydası olacaktır.

Wordpress Galeri Eklentileri

Eklenti seçimlerinizi mutlaka sitenizin içeriğine göre yapmalısınız. Site içeriğinize uygun olmayan eklentiler, siteyi yavaşlatırken kullanılabilirliğini de düşürecektir. Eklentileri kategoriler halinde sıralayıp eleme çalışması yapmak size fayda sağlayacaktır.

En İyi WordPress Galeri Eklentileri

WordPress’te yer alan sitenizin kullanıcıların göz zevkine de hitap ediyor olması gerekir. Galeri düzenlemeleriniz ve sunuş biçimleriniz kullanıcıların ilgisini çekecek türden olmalıdır. Bunlar için genel wordpress galeri eklentileri yazımızda ayrıntılarıyla yerini aldı. Gelin, eklentileri detaylıca inceleyelim.

Envira

Envira, sitenizin görsel şablonları için benzersiz bir eklenti. Birçok farklı opsiyonu kullanıcılarına ücretsiz bir şekilde sunuyor. Kullanımı ve kolaylığı nedeniyle emsalleri arasında en çok tercih edilenlerden birisidir. Sürükle bırak mantığıyla galeri ve albümlerinizi düzenleyebilirsiniz. Eklenti tüm bunlara ek olarak kendi tercihlerinize göre özelleştirme imkanları da sunuyor. Animasyon ekleme, küçük resim düzenleme, sütun düzenleme gibi özellikleri barındırıyor.

Nextgen Pro

Envira’nın sahip olduğu tüm özellikleri içerisinde bulunduran bir diğer wordpress galeri eklentisi olarak karşımıza çıkıyor. Envira’dan ayrılan en önemli farklarından biri ecommerce özelliğidir. Bu özellik fotoğrafların satılabilir hale gelmesini sağlıyor. Kendi çektiğiniz fotoğraflarınızı sitenizde paylaşıyorsanız, mutlaka bu eklentiyi kullanmalısınız. Resimlerin farklı boyutlarını farklı fiyatlarla satabilir, kalite ve çözünürlüğe göre fiyatları seçebilirsiniz. Tamamı mobile uyumlu eklentinin, çoklu fotoğraf yükleme özellikleri de bulunuyor.

WP Canvas Galeri

Bu eklenti WordPress’in kendisinde var olan galeri modülünü daha da geliştirmeye olanak sağlıyor. Eğer sayfaya ya da yazıya galeri eklemek istiyorsanız size daha fazla seçenek sunacaktır.

GMedia Galeri

Profesyonel görünen bir galeri istiyorsanız, bu eklenti tam size göre. Galeride bulunan bir görsele tıkladığınızda resmin tam boyutunun yeni bir panelde açılmasını sağlar. Şık görünümlü galeriler için tercih edilebilir bir eklenti.

Lightbox Galeri

Türkçe de dahil olmak üzere birçok farklı yabancı dil desteğini kullanıcılarına sunuyor. Basit kullanımı ve anlaşılması kolay eklentileriyle birlikte site sahipleri için güzel bir eklenti. Görsellere meta veriler ekleme yapmanıza olanak sağlayıp site görünümünü üst düzeylere çıkaracaktır.

Photo Galeri

Photo Galeri eklentisi sayesinde galerinizi küçük resim, slayt gösterisi ya da kompakt albüm görünümleri şeklinde kullanıcılara sunabilmeniz mümkün. Ayrıca galerinizin farklı görünümlere uyması için arayüz düzenleme imkanı da sunuyor. Resim ekleme ve düzenleme kısmı oldukça kolay olduğundan tercih edilebilir bir eklenti durumunda.

Foo Galeri

Özgün şekillerde galerinizi görüntülemenizi sağlayan eklentiyi yüklediğiniz zaman, WordPress ekranınıza yansıyacaktır. Buradan kullanımına başlayabilirsiniz. Diğer galeri eklentilerine göre farklı düzenleme seçenekleri bulunmuyor. Ama çoğu kullanıcı tarafından tercih edilen bir eklenti olduğu söylenebilir.

WordPress Galeri Eklentileri Kullanmak Avantajlı Mıdır?

WordPress’te siteniz varsa ve fotoğraf içerikli ise galeri eklentilerini kullanmak size birçok avantajı sağlayacaktır. Eklentiler, site kullanılabilirliğini artırırken görsel yönden de eksiklerini kapatacaktır.

Düzenli görünüm ve kolay kullanılabilirlik sitenizi ziyaret eden kullanıcılar için önemli olduğundan mutlaka galeri eklentileri kullanmalısınız.

WordPress Galeri Eklentileri Ücretli Midir?

Ücretsiz olanların yanında ücretli galeri eklentileri de bulunur. Ücretliler, ücretsiz eklentilere oranla biraz daha iyi ve kullanışlı olabilir. Satın almak isterseniz birçok ucuz ve kullanışlı eklentiyi özellikleriyle birlikte bulabilirsiniz.

Yorum Yap