Viber Nedir? | Nasıl Kullanılır?

Akıllı telefonların en önemli özellikleri her gün kullanım gören mesajlaşma uygulaması üzerinden kişiler ile iletişime rahat bir şekilde geçirmesidir. Pek çok mesajlaşma ve görüntülü sohbet uygulaması bulunan akıllı telefonlarda en dikkat çeken uygulama her geçen gün yükselen Viber uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Peki, Viber nedir? Nasıl kullanılır ve özellikleri neler?

Viber Nedir?

Viber, tüm akıllı telefonlar ile uyumlu olan ücretsiz şekilde hizmet almayı sağlayan görüntülü sohbet ve mesajlaşma konusunda tercih edilen önemli bir uygulamadır. Ayrıca Viber uygulaması internet olan her ortamda rahatlıkla kullanılabilir.

viber nedir

Viber Hangi İşletim Sistemini Destekliyor?

Viber uygulaması birçok işletim sistemini destekliyor. Desteklemiş olduğu işletim sistemleri şunlardır;

Mobil İşletim Sistemleri

  • iOS
  • Bada
  • Android
  • Windows Phone
  • Blackberry
  • Symbian

Masaüstü İşletim Sitemleri

  • Linux
  • Windows
  • Mac OS X

Viber bu işletim sistemleri üzerinden problemsiz ve rahat bir şekilde kullanılabiliyor.

Viber Nasıl İndirilir?

Viber bütün mobil cihazlar için uyumlu olarak tasarlanmıştır. Viber uygulamasını indirmek için sadece Play Store veya App Store üzerinden işlem yapmanız gerekir. Buradan kolayca Viber uygulamasını indirerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Viber Nasıl Kullanılır?

Viber uygulaması cihaz için indirildikten sonra üyelik gerektirmeden kullanılabiliyor. Uygulama açıldıktan sonra kişi sadece telefon numarası üzerinden giriş sağlıyor. Daha sonra uygulama içerisinde belirtilmiş olan cep telefonu numarası için özel bir kod gönderiliyor.

Kod uygulama içerisine yazıldıktan sonra Viber kullanım için hazırlanmış oluyor. Viber kullanan kişiler arkadaş listelerinde bulunan ve cihazlarında Viber uygulaması bulunan kişileri görebiliyor. İstediği vakit bu kişiler ile birlikte mesajlaşabilir, görüntülü sohbet yapabilir ve pek çok işlem yapabilir.

Viber Uygulamasının Özellikleri Neler?

Viber tüm kullanıcıları için çok geniş bir yazı alanı sunuyor. Viber kullanıcıları bu yazı alanı içerisinde 7000 karakter mesaj gönderebiliyor. Ayrıca bir kişi ile iletişime geçmek istediğinizde mesaj göndermek veya görüntülü arama yapmak ücretsiz.

Fakat bilinmelidir ki eğer karşı tarafta Viber uygulaması yok ise arama yapıldığı zaman normal arama fiyatı üzerinden değerlendirilecektir. Ücretsiz arama yapılması için karşı tarafın Viber kullanması gerekiyor. Bu nedenle arama yapmadan önce mutlaka kontrol sağlanmalıdır.

Bunun yanı sıra Viber üzerinden gelen mesajların ve çağrıların anlık bildirimleri de cihazlara geliyor. Mesajlaşma ve görüntülü arama özelliği dışında kişiler sesli mesaj gönderebiliyor, bilgi paylaşımı yapabiliyor, konum gönderebiliyor, dosya aktarımı yapabiliyor, video mesaj gönderebiliyor ve çeşitli emojiler yollayabiliyor.

Bu özelliklerin arasında en dikkat çeken özelliklerden bir tanesi ise 2 kişi arasında sohbet gerçekleştirilebildiği gibi 200 kişi gibi büyük bir rakama kadar grup konuşması gerçekleşebiliyor. Böylece Viber ile eğlenceli sohbetler ve çeşitli aktiviteler yapabiliyorsunuz.

Yorum Yap