Ütü Kireci Nasıl Temizlenir?

Çok sık kullandığımız ev aletlerinden biri olan ütü, zaman içerisinde suyun ısınıp tekrar soğumasıyla kireç tutar. Bu sorun ütünün yeterince ısınmaması ve buhar vermemesine neden olur. Ütü kireci oluşmaması için hazır satılan ütü suyu kullanabilirsiniz.

Ütü Kireci Nasıl Temizlenir

Ütü kireci nasıl temizlenir diyorsanız, sizler için etkili 2 yöntem öneriyoruz.

Limon Tuzu İle Ütü Kireci Nasıl Temizlenir?

Limon tuzu doğal bir ütü kireç çözücüdür. Kireçlenen ütü nasıl temizlenir sorusuna en iyi cevaplardan biri limon tuzu kullanmaktır. Limon tuzu asidik özelliği sayesinde, buhar kazanının içinde biriken kireci kolayca eritir ve ütünün buhar verme bölümü tekrar sağlıklı bir şekilde çalışmaya başlar.

Kireçlenen ütüyü temizlemek için 1 çorba kaşığı limon tuzu ve ütü haznesinin yarısını dolduracak miktarda suyu, metal bir kap içerisinde karıştırın. Kabı ocağın üzerine koyarak kaynayana kadar ısıtın. Kaynayan karışımı ütünün su haznesinin içine doldurun. Ütüyü fişe takarak en yüksek ısı ve buhar özelliğine getirin. Ütü masasına eski bir bez parçası sererek, ütüyle arada bir buhar ve su püskürtme düğmelerine basarak ütüleyin.

5 dakika kadar bunu uyguladıktan sonra ütüyü fişten çekin ve içindeki suyu boşaltın. Su haznesine temiz su koyarak bezi tekrar buhar vererek ve su püskürterek ütüleyin. Böylece kanallarda kalan kireç bezin üzerine dökülmüş olacaktır.

Beyaz Sirke İle Ütü Kireci Nasıl Temizlenir?

Ütü kirecini temizlemenin diğer bir doğal yolu ise beyaz sirke kullanmaktır. Elma sirkesi ve üzüm sirkesi kullanırsanız, ütü yaparken kıyafetlerinizde lekeler oluşabilir. Bu yüzden mutlaka beyaz sirke kullanmalısınız.

Kireçlenen ütüyü beyaz sirke ile temizlemek için ütünün su haznesinin dörtte birini dolduracak şekilde beyaz sirke doldurun. Su haznesinin yarısını dolduracak şekilde su ekleyin. Ütüyü fişe takıp, en yüksek ısı ve buhar ayarına getirin. Ütüyü, ütü masasının demir bölme kısmına yan yatırın ve ara ara buhar ve su püskürtme düğmelerine basın. 5 dakika bu işlemi yaptıktan sonra ütüyü fişten çekerek içindeki suyu boşaltın. Hazneye temiz su doldurup çalkalayın ve boşaltın. Tekrar temiz su koyarak eski bir bezi 2-3 dakika boyunca buhar vererek ve su püskürterek ütüleyin.

Ütüdeki kireci temizledikten sonra ütünüzün tabanındaki buhar deliklerinde kireç kalmışsa, bir kulak çöpünü beyaz sirkeyle ıslatarak kireçli bölümleri temizleyin. İşlem bittikten sonra beyaz sirkeyle ıslattığınız bez ile ütünün altını silerek temizleyin.

Uyarı:

Ütünün su haznesine karışım doldurma işlemini yaparken, ütünün fişte olmamasına dikkat edin. Ütüyü, haznesine karışım ya da su doldurduktan sonra fişe takın.

Yorum Yap