Tetanoz Nedir? | Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Tetanoz, vücutta herhangi bir bölgede bulunan açık yaraya kirli toprak teması, çinko, demir gibi yabancı cisimlerin batması ile oluşan bir bulaşıcı hastalıktır.

Bulaşma genelde el ile temas yoluyla oluşur. Kuluçka süresi 2-4 haftadır. Hiç belirti vermeden uzun yıllar sessizce de seyredebilir. Tetanoz etkeni vücuda girdikten sonra vücudu nörolojik olarak etkiler. Kaslar ve sinirler üzerinde etkilidir.

Tetanoz Belirtileri Nelerdir Ve Nasıl Anlaşılır?

Tetanoz belirtileri ilk olarak yüzde başlar. Kaşlar yay gibi gerilir, yüz kasları gerilir, bireye bakıldığında gülümsüyormuş gibi bir görüntüsü vardır. Buna “Ophus tetanus” denir. İlerleyen dönemlerde tetanoz belirtileri yüz kaslarından boyun gırtlak, yemek ve soluk borusu kaslarına kadar ilerleyerek bireyi yaşamsal fonksiyonlarından ayırır.

tetanoz nedir

Günlük aktivitesini yapmasına izin vermez. Fark edilmeden böylesine ilerleyen bir tetanoz bireyin hayatını önemli ölçüde tehdit eder. Tetanoz genellikle çiftçi olan kırsal kesimlerde yaşayan ve bunun yanı sıra hayvancılıkla da uğraşan bireylerde görülür.

Tetanoz aşısı olup olmadığından emin değil iseniz böyle bir durumla karşılaştığınızda derhal sağlık kurumuna başvurmanız gerekir. Tetanoz ilerleyen evrelerde bireyi tamamen veya kısmen felç edebilir. Özellikle solunum kasları üzerinde etkisini göstererek bireyin nefes fonksiyonunu bir cihaza bağlı kılabilir. Bu durum çok nadir olsa da dikkat etmek, erken dönemde hastaneye başvurmak gerekir.

Tetanozun nitelikleri ve tedavi yöntemleri bireyin durumuna göre değerlendirilir.

Tetanozun Tedavisi Nasıldır?

Tetanoz tedavisi semptomatiktir. Yani hastada var olan belirtilere göre tedavi yapılır. Sizin müdahale edemeyeceğiniz boyuta geldiğinde ise yani nefes alıp vermesi artık imkansızlaşmaya başladı ise hiç beklemeden acil servise başvurmanız gerekir. Tetanoz kasılma nöbetleri ile başladığı için epilepsi ile karıştırılabilir. Bu konuda dikkatli bir şekilde teşhis koyulması belirtilerin iyi bir şekilde takip edilmesi gerekir. Teşhis koyulduktan sonra tedavinin ilk aşamasının amacı hastayı rahatlatmak ve rahat nefes alabilmesini sağlamaktır. Hasta rahatlaşıp sakinleştikten sonra tetanozun durumu ve öyküsü alınarak fiziki inceleme ve muayene yapılır. Daha sonrasında tetanoz aşı durumu araştırılır.

Hafif vakalarda ayaktan antibiyotik tedavisi ile hasta tedavi edilebilir.

Ağır vakalarda ise mutlaka hastaneye yatırılarak hasta takibi yapılmalıdır.

Yorum Yap