SorularCategory: SağlıkŞeker Hastalığı Ve En Önemli Belirtisi
icerikgo.comPersonel 2 sene önce soruldu

Şeker hastalığı ve en önemli belirtisi nedir? Şeker hastalığı ve belirtileri hakkında bilgi veriniz.

1 Yanıt
icerikgo.comPersonel 2 sene önce yanıtladı

Şeker hastalığı günümüzde çok rastlanan ve pano, broşür, tanıtım yazıları, çeşitli reklam alanlarında gördüğümüz açıklama ve resimler ile bize hastalığın ciddiyetini açıklar.
Şeker hastalığı sadece kendi problemlerinden çok ikincil bir komplikasyona neden olabileceği için hafife alınmamalı, şeker hastalığının ilerleyen tablolarında belirli bir bölge vücut kesiklerinin de olduğu göz önüne alınarak şeker seviyemizi normal sınırlar arasında tutmak için çabalamalıyız.
 
Açlık kan şekerinin normal değeri 70-99 mg/dl arasındadır. Normal kan şekeri değeri ise 80-140 mg/dl arasındadır. Eğer şeker hastalığından şüpheniz varsa ve sayı değerleriniz bu aralıkta değilse en önemli belirti gece lavaboya kalkılmasıdır. Bu sayı gece iki ve ikinin üzerine çıkarsa mutlaka idrar tahlili yaptırmalıyız.
Şeker hastalığında idrara bir miktar şeker kaçar ve kaçan bu şeker beraberinde suyu sürükler ve bu yüzden fazla idrara çıkma ihtiyacı duyarız. Eğer vücut kitle indeksiniz normal bir değer aralığında değilse ve şişman iseniz mutlaka idrar testi yaptırın ve ekstra oluşabilecek ve beraberinde getirebilecek hastalıklardan korununuz.
Bir diğer önemli belirti ise sürekli ağız kuruması ve bunun sonucunda meydana gelen su içme isteğidir. Normalde günde 8-9 bardak su içen birey bu süreçte daha fazla su içmeye ihtiyaç duyuyorsa ya da günde 5-6  kez idrara çıkan kişiler bu süreçte bir fazlalık fark ederse idrar testi yaptırmalıdır.