SorularCategory: GenelMSG Nedir? Neden Önemlidir?
icerikgo.comPersonel 2 sene önce soruldu

MSG Nedir? Neden Önemlidir? Özellikleri nelerdir? MSG hakkında kısaca bilgi veriniz.

1 Yanıt
icerikgo.comPersonel 2 sene önce yanıtladı

MSG (Monosodyum Glutamat) piyasada Çin tuzu ifadesi ile de bilinir ve tanınır çünkü Çin’de çok fazla kullanılır. Birçok endüstriyel gıda üretiminde kullanılır, hazır paketli ürünlerden en çok da cips veya baharatlı ürünlerde kullanılan katıldığı gıdanın lezzetini arttırıcı etkiye sahip bir katkı maddesidir.
Bilindiği gibi insan dili 6 çeşit tadı algılayabilir bunlar; Tatlı, Tuzlu, Ekşi, Acı, Umami, Metalik tatlardır. Bu tatlar içerisinden umami tat MSG ‘ye ait MSG ‘den gelen tattır.
Monosodyum glutamat tek başına tatsız bir üründür ama herhangi bir gıdanın içerisine katıldığında o gıdanın lezzetini arttırır. Glutamat proteinlerin yapıtaşını oluşturan amino asitlerden biridir. Paketli gıdaları alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri MSG’dir, paket üzerinde içindekiler bölümünü incelediğimiz zaman okuduğumuz maddeler içerisinde lezzet arttırıcı, E-621, MSG veya monosodyum glutamat gibi terimler varsa bu ürünlerin tüketilmemesi gerekir veya ölçülü bir şekilde tüketilmesi gerekir özellikle de çocuklardan uzak tutulmalıdır.
MSG‘nin bağımlılık yapma, yeme isteğini arttırma durumu göz önüne alındığında çocuklar için büyük bir risktir. Gereğinden (3gramdan) fazla MSG içerikli gıdalar tüketildiğinde sinirlerin ve hücrelerin uyarılmasına, obezite, şişmanlık, öğrenme bozukluğu, sara nöbetleri, Alzheimer, karaciğer yağlanması gibi birçok olumsuz etkiye sebep olabilir.
MSG içerenler gıdalara örnek verilecek olursa; fast food, hazır çorbalar, hazır köfteler, nuggetlar, bulyonlar, sosisler, salam, cipsler ve baharatlı kraker veya kuruyemişlerdir. Bu ürünleri alırken paketin içindekiler bölümünü okumalıyız çünkü bazı firmalar MSG‘yi ürünlerine katmayabilir. Türk gıda kânunu tarafından MSG’nin kullanımı sınırlı tutulmuş hatta bebek mamaları, bebekler için üretilen ürünlere katılması yasaklanmıştır.