Site Hızlandırma (Etkili Yöntem)

Site hızı kullanıcı kazanma konusunda en önemli faktörlerden birisidir. Google arama sonucundan veya farklı kanallardan gelen ziyaretçiler sitenin açılış süresi fazlalığı nedeni ile siteye daha erişmeden tarayıcılarındaki sekmeyi kapatabilirler. Bunun önüne geçmek için site açılış hızı mobil için maksimum 1.5-2 saniye olması gerekmektedir.

Site Hızlandırma

Tüm bu işlemlere başlamadan önce sitenizin hızını test edebileceğiniz ücretsiz PageSpeed Insights ve GTMetrix gibi araçları kullanabilirsiniz. Bu araçlar sitenizin hızını ölçmekle kalmayıp ayrıca size site hızını etkileyen faktörlerden oluşan bir rapor oluşturacak ve aynı zamanda çözüm yollarını da sizlerle paylaşıyor. Yazıda PageSpeed Insights üzerinden anlatım gerçekleştireceğim.

Site Hızını Test Etmek

Site hızlandırma aşamasına geçmeden önce yazımın başında da belirttiğim gibi önce bu aracı kullanarak site hızımızı test edelim. Görseldeki gibi URL kısmına site adresinizi yazın ve Analiz Et butonuna basın. Sistem bir kaç saniye içerisinde bizler için sonuçları ekrana getirecektir.

Not: Mobil ve Masaüstü olarak 2 ekran karşınıza gelecektir. Ortada görünen 100 üzerinden alınan skorunuzdur. Bu skorlardan 0-49 Kötü, 50-59 Orta ve 90-100 İyi olarak tanımlanır.

Değerlendirmeleri İçerikGo üzerinden aldık ve skorlar sizlerin de gördüğü gibi Mobil için 99 Masaüstü için 100 şeklinde. İnternet sitemizin alt yapısı WordPress ve olabildiğince sade ve temiz kodlanmış bir tema kullanıyoruz.

Site Hızlandırma Adımları

Aynı sayfanın hemen alt kısmında hız arttırma önerilerini görebilirsiniz. Bu önerilerin üzerine tıklayarak yapmanız gerekenleri de aynı şekilde görebilirsiniz.

İlk Bayt Zamanı, sunucunuzun yanıt gönderme zamanını tanımlar.

Ne Yapmalıyız?

Bu adım sizin sunucunuz veya hostinginiz ile ilgilidir, daha iyi bir sunucuya geçerek veya aynı şekilde hostinge geçiş yaparak bu sorunu ortadan kaldırabilirisiniz. Veya aynı hostinge optimize çalışması yaparak yine bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

Resimleri Yeni Biçimde Yayınlayın

JPEG 2000, JPEG XR ve WebP gibi resim biçimleri genellikle PNG veya JPEG’den daha iyi sıkıştırma sağlar. Böylece indirme işlemleri daha hızlı tamamlanır ve veri tüketimi daha az olur.

Ne Yapmalıyız?

Eğer WordPress kullanıyorsanız otomatik olarak bu işlemi yapan ücretsiz veya ücretli eklentiler mevcut bu eklentilerden birisini kullanabilirsiniz. Eğer WordPress kullanmıyorsanız manuel olarak sitenize eklediğiniz görselleri WEBP türüne convert etmeniz gerekmektedir. Bu işlem için internet sitelerini kullanabilirsiniz.

Resim Nasıl Convert Yapılır?

İnternette bulabileceğiniz internet sitelerini kullanarak saniyeler içinde görsel dönüştürme işlemini yapabilirsiniz.

Ekran Dışındaki Resimleri Erteleyin

Etkileşimli hale gelme süresini kısaltmak için ekran dışındaki ve gizli resimleri, tüm kritik kaynakların yüklenmesi bittikten sonra gecikmeli olarak yükleme seçeneğini değerlendirin.

Ne yapmalıyız?

Okurlarınız bir yazı sayfanızı açtığınızda yazı içerisindeki resimleri siteniz tamamen yükler. Fakat bu ilk açılış hızını tamamen etkilediği için Lazy Load adı verilen sistemi kullanarak bunun önüne geçeceğiz. Lazy Load sayfadaki görsellerin sayfayı kaydırdıkça yüklenmesini sağlar.  WordPress için kullanabileceğiniz eklenti.

Lazy Load by WP Rocket

Yukarıdaki eklentiyi WordPress üzerinden indirip kurabilirsiniz.

Javascript Ayrıştırmayı Ertelemek

Tarayıcı sitenizin kodlarını yüklerken fazla dosya boyutu, web sitenizin yavaş yüklenmesine neden olur.

Ne yapmalıyız?

<script type=”text/javascript”>
function parseJSAtOnload() {
var element = document.createElement(“script”);
element.src = “belirli_bir_js_dosyasi.js”;
document.body.appendChild(element);
}
if (window.addEventListener)
window.addEventListener(“load”, parseJSAtOnload, false);
else if (window.attachEvent)
window.attachEvent(“onload”, parseJSAtOnload);
else window.onload = parseJSAtOnload;
</script>

Yukarıdaki kod ile Javascript ayrıştırmayı erteleyebilirsiniz.

Yorum Yap