Şiir Nedir? | Şiir Okumanın Faydaları

Şiir nedir, az söz ile çok şey anlatma sanatıdır. Öyle ki şiirin bir dizesi bir romanın ana fikri olabilir veyahut diğer türleri da kapsamakla birlikte bir kurgu olarak tasarlanabilir.

şiir nedir

Bir hikaye, roman okuyup oradan mesaj çıkarmak ile bir şiir okuyup oradaki mesajı anlamak arasında mesajın genel niteliği olarak fark yoktur. Çünkü anlatılmak istenen hep aynıdır. Sadece roman ya da hikaye içerisinde bir kurgu tasarımı olmakta ve bu tasarım geniş çerçeve içerisinde anlatılmaktadır. Böylelikle okurken bir yaşama dokunmakta ve o yaşamı ayrıntıları ile tanımış olmaktayız.

Şiir Okumanın Faydaları Nedir?

Şiir okumanın faydaları nedir diye bir soru soracak olursak,  okumayı bir alışkanlık haline getirdiğimiz zaman okuduğumuz şiirlerdeki sözler dilimize yansır ve bazı duygu ve düşüncelerimizi ya da görüşlerimizi kısa ve net bir şekilde ifade edebiliriz.Şiirin netliği hayatın içerisinde kullanıldığında gereksiz sözcükler içerisinden arındırılmış olarak sunulmaktadır. Bu yüzdendir ki az konuşup çok şey anlatmak her zaman daha kıymetli ve yararlı olmuştur.

Şiirin Diğer Türlerinden Farkı Nedir?

Hep söyleye geldiğimiz ve aslında en başından beridir vurguladığımız şiirin diğer türlerden farkı az söz ile çok şey anlatmaktır. Öncelikle şiir okuyarak şiirin genel mantığını kavrar iseniz belirli bir süre sonra siz de şiir gibi konuşur yani kısa söz ile pek çok şey ifade etmiş olursunuz.Ayrıca şiiri diğer türlerden ayıran en önemli özelliklerden biri de üstü kapalılığı ile birçok anlama gelmekte ve kullanan kişinin bu şiiri kullandığı yere bağlı olarak anlam kazanmaktadır. Eğer ki bir şiiri yorumlayacak olursanız onu kendi bilgi, birikim ve tecrübeleriniz doğrultusu dışında yorumlamak isterseniz şairin hayatını ve görüş açısını derinlemesine incelemeniz gerekmektedir.

Okunması Gereken Şiir Kitapları Hangileridir?

Aslında her şiir kitabı okunmaya değer olsa da daha önce hiç şiir okumamış bir birey iseniz öncelikle türk klasik yazarların kitaplarını okuyunuz. Çünkü bazı yazarlar gelişmiş şair özelliği ile de tanınmakta ve edebiyatımıza oldukça kıymetli eserler vermiştir. Daha sonra istediğiniz şaire yönelebilir ve okumak istediğiniz şiir türlerini de rahatlıkla belirleyebilirsiniz.Sizlere, şiir ile demlenmeler dileriz!

Yorum Yap