Sassy Suyu Nedir?

Gün geçtikçe kilo aldığını hissedenler, aşırı kilolular ve daha fit bir vücuda sahip olmak isteyenlerin ilk tercihi nedense hep hareketsiz, ilaç yardımlarına doğru oluyor. Spor yapmak kilo vermenin ve daha iyi bir bedene sahip olmanın aslında tek yoludur. Ama tek başına hızlı bir gösteri için yeterli değildir. Bu tür durumlarda hep ek bir desteğe ihtiyaç duyulmaktadır. Bu desteklerden birisi de Sassy Suyu olarak bilinmektedir. Diyet yapanların, spor yapanların, sağlıklı zayıflamak isteyenlerin bir yardımcısı gibi karşımıza çıkmaktadır. Peki,  gerçekten öyle mi? Sassy Suyu nedir, sağlıklı bir seçenek olarak bize yardımcı olabilmekte midir? Haydi, beraber bu sorulara cevap bulmaya çalışalım.

Sassy Suyu Nedir?

Diyetisyen Cynthia Sass’ın Amerika’da yayınlanan “Düz Bir Karın ve İnce Bir Bel” adlı kitabında önerdiği, sağlıklı yollarla zayıflamaya ve vücudun düzgün bir şekil almasına yardımcı bir karışımdır. Her evde bulunabilen basit denilebilecek malzemelerle hazırlanabilmesi ve bol su tüketimine faydalı olması bu buluşu ön sıralara taşımıştır. Yaptığınız spora destek olarak görünmektedir.

Nasıl Yapılır?

Sassy Suyu yapılması oldukça basit bir karışımdır. Gereken malzemeler tüm evlerde bulunmaktadır. Malzemeler;

  • 1 adet orta boy salatalık,
  • 1 çay kaşığı rendelenmiş taze zencefil,
  • 1 adet limon,
  • 12 adet taze nane yaprağı,
  • 2 litre su.

İlk olarak 1 adet orta boy salatalığı ve 1 adet limonu ince ince doğruyoruz. Daha sonra rendelenmiş olan zencefili nane yaprakları ile beraber bu karışıma ilave ediyoruz. Tüm bu karışıma 2 litre su ekliyoruz ve ağzı kapalı bir şişede buzdolabında saklıyoruz. Bir gece buzdolabında bekleyen karışım ertesi gün içilebilir hale geliyor. İşte bu kadar kolay!

Sassy Suyu

Sassy Suyu Faydalı mıdır?

Sassy Suyu faydalarını bilebilmek için içindeki malzemeleri tek tek gözden geçirmek gerekir.

İlk olarak salatalık ödem attırıcı, idrar söktürücü ve metabolizmayı hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. %90 su oranıyla salatalık tokluk hissi vermekte ve diyet programlarının ana malzemesi olarak göze çarpmaktadır. Özellikle yaz aylarında günlük olarak tüketilebilen ve salatalarda kullanılan bir malzeme olarak göze çarpmaktadır.

Nane, safra kesesindeki safra suyunun üretimini hızlandırır ve yağ yakılmasını arttırır. Sindirimi kolaylaştırıcı ve gaz söktürücü özellikleri ise pek bilinmeyen taraflarıdır. Ayrıca hoş kokusu ve antioksidan etkisi boğazı yumuşatmaya, akciğerleri açmaya yaramaktadır.

Zencefil ve limonda antioksidan etkiye sahiptir. Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlamaktadırlar. Zencefil bağırsak hareketlerini arttırıcı bir özelliğe sahiptir. Limon PH dengesini sağlamaktadır. Su ise vücudun vazgeçilmezidir. Sadece diyet uygulayanlara değil, sağlıklı bir yaşamı tercih edenlere de bol bol önerilmektedir.

Dikkat edilirse iç malzemeler genel olarak sindirimi kolaylaştırıcı, vücuttaki şişkinliği ve toksinleri giderici özelliklere sahiptirler. Bu nedenle sağlıklı zayıflama için uygun bir karışım gibi görünmektedir.

Ancak her karışımda olduğu gibi doktor kontrolü dahilinde alınması önemlidir. Mevcut malzemelerin etkileri güçlü olacağından takibi şarttır ve her bedende uygun faydalar yaratmayabilir. Tansiyon düşüklüğü problemi yaşayanların limondan etkilenmesi olağandır ve dikkatli tüketmeleri gerekir. Ayrıca aşırı tüketimde karışım sindirim sistemini bozabilir. Bu tür durumlarda dikkatli olmak ve aksi bir etki görüldüğünde karışımdan uzak durmak gerekmektedir.

 

Gerçekten Zayıflatıyor mu?

Sassy Suyu ile ilgili belli bir zaman sınırlaması yoktur. Her beden farklı metabolizma hızlarına sahip olduğundan, karışımın etkisi farklı zamanlarda ortaya çıkabilmektedir. Ancak bu türden karışımlar sürekli kullanım için uygun değildir. 15 gün uygulanıp bir süre ara verilmesi daha faydalı olacaktır.

Burada önemli olan kullanıma başlanan ilk dört gündür. Cynthia Sass kitabında bu günlerde tuzlu besinlerden de uzak durmayı önermektedir. Böylece beden toksinleri ve ödemi rahatça atabilmektedir. Sık sık tuvalete çıkmanız doğal olmakla birlikte aşırısı halinde tedaviyi bir süre durdurmanızı öneririz.

Spora destek olarak karşımıza çıkan Sassy Suyu az çok insanlara fayda sağlamaktadır. Denemeden faydalı olup olmayacağını bilmek imkansız gibidir çünkü her bedenin metabolizması farklı çalışmaktadır. Sürekli ilaç kullananların ve hamilelerin özellikle doktor kontrolü olmadan bu tür karışımlardan kullanmamaları gerektiğini de şimdiden uyaralım. Sağlıklı günler dileğiyle!

 

One Response

  1. Sarp 12 Aralık 2019

Yorum Yap