Roman Nedir? | Roman Okumanın Faydaları

Roman, düz yazı dilinde anlatılan içerisinde hayali kurgu ya da gerçek olay aktarılan, mekanların derinlemesine betimlemeleri, kişilerin bireysel özellikleri, görüşleri, görünüşleri, zamanın içinde bulunduğu süre akışını üslup ile dile getiren bir yazı bütünüdür.

roman nedir

Romanı diğer düz yazı türlerinden ayıran en önemli özellik betimlemelerin çok sık yapılıyor olmasıdır. Bir yazar, beş dakika içerisinde meydana gelen olayı size tüm ayrıntılarıyla anlatabilir ve belki de bu anlatım bu romanın bütününü kapsayabilir.

Olayda geçen her saniye yazar tarafından kusursuz kullanılmakla birlikte istenildiğinde de çok geniş zaman zarfı olayın kurgusunda kullanılmaktadır. Lakin derinlemesine anlatılan her kurgunun bir süresi vardır ve uzun zaman diliminde anlatılan kurgularda genellikle zaman atlaması yapılır.

Edebi Roman Okumanın Faydaları Nelerdir?

Edebi roman okumanın faydaları nelerdir diye münakaşa edecek olursak önceliğimiz başka hayatlara tanıklık etmektir. Her kurgu insanın hayatında yeni birini tanımanın başlangıcını yapar. Bu kişi zamanla değişik süreçlerden geçer ve biz bu süreçleri kendi objektifimizden yorumlarız. Hatta bazı zamanlarda yorumlama yapamayacak kadar kendimizi kaptırır, bir roman karakteri kadar sevinir ya da üzülürüz. Onların başına gelen her olay sanki bizim başımıza gelmiş gibi bir etki yaratır.

Edebi roman okumanın faydaları bu andan itibaren etkisini göstermeye başlar. Duygu ve düşünce bakımından gelişmiş bir birey olarak yaşamımıza devam ettiririz ve yaşamlara olan tanıklığımız hayatımıza tecrübe kazandırır.

Yorum Yap