Roman Nasıl Yazılır? Roman Yazma Aşamaları

Roman nasıl yazılır?’ sorusu her yeni yazar adayı için kafa karıştırıcı ve içinden çıkılmaz bir durum gibi gözükse de önerdiğimiz aşamaların uygulandığı takdirde aslında roman yazmanın ve kurguya hakim olmanın o kadar zor olmadığını sadece bilgi ve deneyim eksikliklerinden kaynaklanan birkaç sorunun olduğunu anlaşılmış olacak.

roman nasıl yazılır

Roman Yazma Aşamaları

Olayı Tasarlayın

Öncelikle elinizde bir kurgu olması ya da başlangıç için bir duygu, deneyim, olay tasarlamanız gerekmektedir.

İki tip yazar vardır. Biri romana başlamadan kurgusunu yapar ve diğeri bir giriş ile tüm kurguyu romanı yazdığı an boyunca devam ettirir. Her iki türde de çok başarılı eserler ortaya atılmış olmakla beraber birinin diğerinden üstün olma gibi bir durum söz konusu değildir. Her tip kendi alanında tecrübe gerektirir ve her yazarın sistematik ilerleyiş şekli farklıdır. Siz kendinizi önceden bir kurgu hazırlamaya yakın hissediyorsanız kurgunuzu tam ayrıntılarıyla hazırlayınız. Eğer başlangıçtan sonra kurumu tasarlarım diyorsanız başlangıcı can alıcı bir biçimde yapınız.

Kişileri ve Mekanları Belirleyin

Önceden bir kurgu tasarımı nasıl yapılır? Romanda geçen tüm karakterlerin analizi derinlemesine ele alınır. Kim hangi özelliktedir? Bu romanda istediğim mesajı hangi karakter üzerinden vermeliyim? Vereceğim mesaj karakterin hangi özelliklerini yansıtmalı? gibi birçok soruyu kendi kendinize sorarak bir olay ve kişi tasarımı yapın.

Daha sonra zamanlamayı ayarlayın. Bu beş on gün gibi bir süre olabileceği gibi beş on yıl gibi bir süre de olabilir. Hatta kurgu içinde birkaç kez zamanı ileri de sarabilirsiniz. Bu tamamen olayın çarpıcı anlatımı hangi kişiye ve zamana uygun ise onu seçmekle doğru orantılıdır. Tüm bunları yaparken mekan tasarlamasını da beraberinde getiriniz. Çünkü her mekanın gölgesi insan üzerine düşer ve içinde belirgin bir his uyandırır. Mekanlar, oldukça önemli ve iyi kullanıldığı takdirde karakterler üzerine etki yaratıcıdır.

Üslubunuzu Ortaya Koyun

Üslup! Şüphesiz ki bir anlatıma değer kılan ve bizi diğer insanlardan ayıran kullandığımız üsluptur. Üslup değişmez lakin birkaç taktik ile sınırlarını koruyabilir ve kendi anlatımınızı bu taktikler doğrultusuyla geliştirebilirsiniz. Kitap bittikten sonra neyi anlattığınız kadar nasıl anlattığınız okuyucunun aklında belirir. Örneğin içinde geçen cümleleri okuyucu ezberleme taktiği kullanmadan hafızasında yer edebilir. Bu da kelimelerin gücünü kullanmakla mümkündür. Kelime hazineniz ne kadar geniş olursa okuyucu farklı kelimeler okumuş olur ve sıkıcı bir anlatım ile karşı karşıya kalmış olmaz.

Roman ve Olaylar Hakkında Düşünün

Her gün bir şeyler yazamasanız da her gün yazdığınız yazı üzerine düşünmek olayları kafamızda ilerletmenizi ve çözüme kavuşmayan düğümleri gün yüzüne çıkarmaya yarayacaktır. Böylelikle olaylar arasında aksaklıklar yaşanmayacak ve kurguya tam anlamıyla hakim olacaksınız.

Aklınıza Geleni Not Tutun

Aklınıza gelen kurguyu ya da sözü hemen bir kağıda aktarmayı deneyin. Çünkü sonra yazarım diye bekletilen her cümle ya da şiir çoğunlukla unutulmakta, hatırlansa bile ilk aklınıza gelen halinden çok daha başka boyutta olmaktadır.

Kitabın İsmini En Son Belirleyin

Kurgu tasarımını önceden yapan bir yazar iseniz kitabın adını da önceden belirleyebilirsiniz. Lakin tasarımı yazdıkça gelişen bir yazar iseniz kitabınızın ismini en son belirlemenin daha sağlıklı olacaktır.

Romanınızı Baştan Sona Okuyun

Roman yazarken birçok noktada yazım yanlışı yapabilir ve noktalama hatalarını gözden kaçırabilirsiniz. Bu yanlışı düzeltmek için belirli aralıklarla baştan sonra okuma yapmak faydalı olacaktır. Böylelikle bazı cümleleri de tekrardan gözden geçirecek ve anlam bozukluğu var ise görmüş olacaksınız. Mutlak ki kusursuz bir kitap olsun istiyorsanız birçok kez incelemeniz gerekmektedir. Roman yazma aşamalarını takip ederek siz de yazar olabilirsiniz!

One Response

  1. 0art5 4 Ağustos 2021

Yorum Yap