Publisher Ne Demek?

Microsoft Office yazılımları içerisinde yer alan Publisher, giriş seviyesinde olan kullanıcıların kullanımına uygun olarak tasarlanan bir grafik dizayn programıdır. Microsoft Office serisi içerisinde yıllar geçtikçe gelişen ve birçok farklı sürüme Publisher yazılımları sahiptir. Publisher ne demek sorusunun cevabını verecek en önemli kriter ise, sadece ve sadece hayal gücünüzü kullanarak kısa süreler içerisinde birçok farklı tasarımı hayata geçirebilirsiniz. Hayata geçirebileceğiniz tasarımlara örnek olarak ise bültenler, logolar, el ilanları, afişler ve kartvizitler verilebilir. Ayrıca Publisher’ın sahip olduğu gelişmiş altyapı sayesinde, kendi web sitenizi bile oluşturma imkanınız bulunmaktadır. Profesyonel düzeyde olmasa da, amatör düzeyde web siteleri oluşturmanız mümkündür.

publisher ne demek

Publisher Programının İçeriği

Microsoft Office Publisher programı, her ne kadar başlangıç düzeyinde olan kullanıcılara hitap ediyor olsa da, basit çalışmalar yapmak isteyen kişilerde, Publisher programını kullanabilmektedirler. Publisher nedir sorguları içerisinde merak edilenlerden bir diğeri de, programın içeriğinde ne olduğudur.

Publisher programının içeriğinde yer alanlar şu şekildedir:

  1. Yazdırma Yayınları,
  2. Web Siteleri ve E-Posta,
  3. Tasarım Kümeleri,
  4. Boş Yayınlar,
  5. Yayın Tasarımları,
  6. Renk Düzenleri,
  7. Yazı Tipleri,
  8. Geçerli Tasarımların Sıfırlanması gibi bölümler bulunmaktadır.

Publisher programının yazdırma yayınları bölümü içerisinde, programda yer alan hazır şablonların isim listesi halinde görüntülenmesi yapılabilmektedir. Bu durum, hangi şablonun kullanıldığının daha iyi anlaşılacağını sağlamaktadır. Şablon listesi içerisinde el ilanları, kartvizitler, broşürler ve davetiyeler gibi şablonlara ulaşılabilmektedir.

Web siteleri ve e-posta bölümü içerisinde, hazır sitelerin şablonlarına ulaşılabilmektedir.

Tasarım kümeleri bölümü içerisinde, gruplandırma yapılarak hazır şablonların kümelendirilmesi sağlanmıştır. Bu duruma örnek verilecek olursa, ana grup seçeneğinin seçilmesiyle program tarafından verilmekte olan desen isimlerine göre hazır şablonlar gelmektedir. İşte bu ve buna benzer birçok araç, Publisher programı içerisinde yer almaktadır.

Publisher’ı Tercih Edenler

Publisher nedir sorusuna cevap verilirken, Publisher’ın giriş seviyesinde olan kullanıcılar için uygun olduğu belirtilmişti. Bundan dolayı da Microsoft Office programları içerisinde olan Publisher’ı daha çok, kişisel kullanım için tercih eden kişiler ve küçük ölçekte olan işletmeler tercih etmektedir. Zira, Microsoft Office Publisher’ı kullanabilmek için yüksek bir grafik tasarım ve programlama bilgisine ihtiyaç duyulmamaktadır.

Publisher programında kullanılan yazılım, genel maksatlıdır. Programının tasarımı, kolay bir şekilde anlaşılabilmektedir. Ayrıca Publisher programı içerisinde, kullanıcılar tarafından bolca düzenlemeye ve oluşturulmaya hazır olan şablonlar bulunmaktadır. Bu gibi avantajlarından dolayı Microsoft Office Publisher programını, amatör kullanıcılar daha çok tercih etmektedir.

Publisher’ın Avantajları

Microsoft Office programları içerisinde yer alan ve merak edilen kullanıcılar tarafından Publisher ne demek sorgusuyla aratılan programın, birçok avantajı da bulunmaktadır. Programı kullanan kişilere, sadece çalışma sürecinde kolaylıklar sağlamamaktadır. Ayrıca, çalışma sonrasında da birçok kolaylıklar sağlamaktadır. Publisher programı içerisinde meydana getirmiş olduğunuz çalışmaları, kolay bir şekilde mail yoluyla paylaşabilme imkanınız bulunmaktadır. Ayrıca, farklı dosya formatlarıyla da dışarıya aktarma işlemi yapabilirsiniz. Publisher aracılığıyla yapmış olduğunuz çalışmaları bulut servislerine kaydedebilirsiniz. Bulut servislerine kaydetmek istemiyorsanız da, Publisher Online servisiyle de kullanabilirsiniz.

Yorum Yap