PTT Kart Şifre Alma 2020

PTT Kart, PTT şirketinin oluşturmuş olduğu gerçek şahısların hesaplarında bulunan bakiyeleri ATM’den çekebilmelerini, internet alışverişinde veya gerçek alışverişlerde nakit yerine kullanabilmelerini, fatura ödeyebilmelerini sağlayan ödeme aracıdır. Bu karta sahip olmak isteyen kişilerin en yakın PTT iş yerine başvurarak kendi adlarına bir Posta Çeki Hesabı açtırmaları gerekmektedir. Ayrıca bu kart PTT üzerinden emekli maaşı alan kişiler ile silah altına alınan tüm kişilere verilir.

Bu kartlara sahip olmak için hesap açtırdığınız zaman sizden işlem ücreti veya kart aidatı adı altında ücret alınmamaktadır. 3D secure uygulamasına uyumlu bir yapı ile çalışan PTT Kart, internet üzerinden yurt içi ve yurt dışı alışveriş sitelerinde güvenli bir alışveriş yapabilme imkanını size sunmaktadır. Posta Çeki Hesabınızı açtıktan sonra kartınız size PTT iş yeri tarafından teslim edilecektir. Kartınızı teslim aldıktan sonra kartla ilgili işlem sorumluluğu da başlamaktadır.

PTT Kart Şifre Alma

Peki PTT Kart şifresi nasıl alınır?

PTT Kart’a yeni sahip olan kişilerin akıllarında PTT Kart şifresinin nasıl alındığıyla ilgili soru işaretleri yer almaktadır. PTT Kart’a sahip olduktan sonra işlemlerinizi güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmek adına bir şifreye sahip olanız gerekmektedir. Bu şifreyi 444 1 788 numarasını arayarak PTT çağrı merkezinden temin edebilirsiniz.

PTT Kart Şifresi Nerelerde Lazım Olur?

PTT Kart şifresi, gerçek dünyada alışveriş yaptığınız zaman kartınızı bir kredi kartı gibi kullanmanızı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra diğer bankalarda olduğu gibi kendine bir ATM ağı oluşturan PTT, bu bankamatiklerde işlem yapabilmeniz için size bu şifreyi sunmaktadır.

Posta Çeki Hesabı açtıktan sonra size sunulmuş olan PTT Kart ile dilediğiniz gibi alışveriş yapabilir, ATM üzerinden faturalarınızı ödeyebilirsiniz. Alışveriş ve fatura ödeme, bankamatikten para çekme ve para yatırma işlemlerini gerçekleştirirken çağrı merkezlerinden veya PTT iş yerlerinden aldığınız şifreyi kullanabilirsiniz.

PTT Kart Şifresi Hangi Yöntemlerle Alınır?

PTT Kart sahibi olduktan sonra PTT Kart şifresini de almak istiyorsanız öncelikli olarak PTT’nin müşterileri için oluşturmuş olduğu çağrı merkezinin numarasından yani 444 1 788 numarasından şifrenizi alabilirsiniz. Bu numarayı çevirdiğiniz zaman çağrı merkezinde çalışan yetkililerden biri ile görüşme sağlayarak şifre oluşturma hususunda yardım alabilirsiniz. Çağrı merkezinde görüşme sağladığınız yetkili, bilgilerinizi teyit ederek yeni bir şifre alabilmenizi sağlayacaktır. Bu yöntemi uyguladığınız zaman PTT iş yerlerine uğramanıza gerek kalmadan yeni bir PTT Kart şifresine sahip olabilirsiniz.

PTT Kart şifresine internet bankacılığı aracılığıyla erişim sağlayabilmeniz mümkün değildir. Çünkü henüz böyle bir uygulama geliştirilmemiştir. Yalnızca mobil şifre oluşturma imkanı veren PTT Kart’la çağrı merkezi üzerinden yeni bir şifre edinebilmeniz mümkündür.

PTT Mobil Şube Şifresi

PTT mobil şube, PTT Kart sahiplerinin mobil bankacılık hesabına ulaşabilmeleri amacı ile kurulmuştur. Bunun temel amacı bankacılık işlemlerini mobil uygulama üzerinden gerçekleştirebilmenizi sağlamaktır. Bu uygulamayı kullanabilmek için bir şifreye daha ihtiyaç duyarsınız.

Bu şifreyi elde edebilmek için öncelikle PTT’nin internet sitesine girerek gerekli uygulamayı telefonunuza indirmelisiniz. Uygulamayı indirdikten sonra ekrana profilinize uygun seçenekler gelecektir. Hesabınız bireysel bir hesapsa bireyseli, kurumsal bir hesapsa kurumsalı seçerek işleme devam etmelisiniz.

Bu aşamayı atlattıktan sonra ekranda giriş yapmanızı talep edecek bir kutucuk görünecektir. Burada sizden istenen şifre kart şifreniz olmadığı için mobil şube şifresine ihtiyaç duyarsınız. Henüz bir mobil şifreye sahip değilseniz veya mobil şifrenizi unuttuysanız “Şifremi Unuttum/Şifre Al” kutucuğunu işaretleyerek işleme devam etmelisiniz.

PTT Kart ile mobil bankacılık işlemleri yapmanızı sağlayan bu uygulama bir sonraki aşamada bilgilerinizi doğrulayabilmek adına TC kimlik numaranızı ve cep telefonu numaranızı talep edecektir. İlgili kutucukları doldurduktan sonra yeni şifrenizi talep edebilirsiniz. Şifre talep ettikten sonra yeni şifreniz SMS aracılığıyla kutucuğa yazmış olduğunuz numaraya gönderilecektir.

PTT Kart Şifresini Unutma

PTT Kart edindiğiniz zaman size ilk kullanımda yazmanız amacı ile bir şifre verilmektedir. Bu şifre giriş yaptıktan sonra değiştirilmesi gereken bir şifredir. Şifrenizi değiştirdikten sonra bu şifreyi unutursanız PTT çağrı merkezinin numarası ile merkeze erişim sağlayarak yeni bir şifre edinebilirsiniz.

Çağrı merkezi ile yeni bir şifre edinememeniz halinde size en yakın PTT iş yerine ulaşarak şifrenizin yenilenmesini talep edebilirsiniz. Talepte bulunduğunuz takdirde yeni şifreniz size teslim edilecektir. PTT Kart sahibiyseniz ve yakınlarınızda bir PTT Matik varsa şifreyi yenileyebilmenin bir diğer yolu da bu matikleri kullanmaktır. Burada yer alan şifre yenileme adımlarını takip ederek yeni şifrenizi alabilirsiniz.

PTT Kart Şifremi SMS Aracılığıyla Öğrenebilir Miyim?

PTT Kart şifrenizi unuttuysanız ve öğrenmek istiyorsanız SMS aracılığı ile öğrenip öğrenemeyeceğinizi merak edebilirsiniz. Şifrenizi unutmanız halinde eski şifrenizi öğrenebilmenin bir yolu yoktur. Yani SMS aracılığıyla eski şifrenizi öğrenmeniz ne yazık ki mümkün değildir. SMS aracılığı ile yalnızca yeni şifre edinebilmeniz söz konusu olacaktır. Bu nedenle çağrı merkezini arayarak yeni bir şifre talep edebilirsiniz. Çağrı merkezinden talep ettiğiniz şifre SMS aracılığı ile size aktarılacaktır.

PTT Kart Şifresinin Bloke Olması

PTT Kart şifresinin bloke olmasının temel sebebi size verilmiş olan kart şifresinin defalarca yanlış girilmiş olması nedeniyledir. Kartınızın güvenilir olmayan kişiler tarafından elde edilmesi durumunda şifrenizin defalarca kez yanlış yazılması bloke işlemiyle kartınızı koruyacaktır.

Kart şifrenizi defalarca kez yanlış yazma işlemini siz gerçekleştirdiyseniz bu durumda kartınızı hiçbir işlemde kullanabilmeniz mümkün olmayacaktır. Bu durumda yapacağınız şeyler bellidir. PTT Kart’ınız bloke olduğu için bu blokeyi kaldırabilmek maksadıyla PTT çağrı merkezlerine ulaşabilirsiniz.

PTT çağrı merkezleri şifrelerinizin bloke olması durumunda sizden gerekli olan bilgileri alarak hesabınızın gerçekten size ait olup olmadığını teyit eder. Hesabın size ait olduğu teyit edildiği zaman PTT’ye daha önce kaydetmiş olduğunuz telefon numaranız aracılığıyla yeni şifrenizi edinebilirsiniz. Çağrı merkezi ile kartınızın blokesini kaldıramamanız durumunda bulunduğunuz yere en yakın PTT şubesine başvurarak bloke kaldırma işlemini yapabilirsiniz.

PTT Karta İlk Şifre Alma

PTT Kart sahibi olduğunuz zaman bu kartla işlemler yapabilmeniz adına bir şifreye ihtiyaç duyarsınız. Posta Çeki Hesabı açtığınız zaman size verilen bu kart yardımıyla bir banka kartının gerçekleştirdiği bütün işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Bu şifreyi alabilmek için öncelikle 444 1 788 numarasını aramanız gerekmektedir. Bu numarayı arayarak PTT Kart şifrenizi çağrı merkezi aracılığıyla edinebilmeniz mümkündür. Bu çağrı merkezinin temel amacı ilk kez bir kart sahibi olduğunuz zaman ilk şifrenize kavuşabilmenizi sağlamaktır.

PTT Kart için ilk kez şifre alacağınız zaman internet bankacılığını kullanarak yeni şifre edinmeniz mümkün değildir. PTT, internet bankacılığı düzenlemelerini aktif hale getirmediği için bunu kullanarak şifre edinmeniz mümkün değildir. Bu nedenle çağrı merkezi aracılığıyla bir şifre edinemiyorsanız size en yakın PTT şubesine başvurarak şifre edinebilirsiniz.

PTT, PTT Kart aracılığıyla bir kartın yapabileceği bütün işlemleri yapabilmenizi sağlamaktadır. Kart aracılığıyla alışveriş yapabilirsiniz, internet üzerinden alışveriş gerçekleştirebilirsiniz, bir ATM’den para çekebilir veya bir hesaba para yatırabilirsiniz. Bu nedenle şifrenize dikkat etmeli ve bu şifreyi kimseyle paylaşmamalısınız. Şifrenizi unutmanız halinde yukarıda bahsedilen adımlarla yeni bir şifre edinebilirsiniz. Aldığınız yeni şifreyle işlemlerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Şifrelerinizin bloke olmaması adına bu şifreleri unutmamalı ve üst üste birkaç defa yanlış girmemelisiniz.

One Response

  1. Veli 7 Nisan 2020

Yorum Yap