Protein Diyet Listesi (14 Günlük-7 Günlük)

Sağlıklı yaşam hakkında bilgilenmenin arttığı çağımızda diyetler yalnızca kilo vermek amacı ile yapılmamaktadır. Protein diyet listesi de kilo vermenizi sağlamanın yanı sıra sağlıklı bir yaşama adım atmanızı sağlamaktadır. Protein; vücudunuzda bulunan organların, derinin ve hormonlar gibi önemli olan neredeyse her şeyin yapı taşı olarak bilinmektedir.

Protein Diyet Listesi

Böylelikle beslenme sürecinize proteini dahil ederek vücudunuzun temel yapı taşlarını koruyabilirsiniz. Yüksek kaliteli protein tüketimini her öğünde gerçekleştirirseniz vücudunuzda bulunan kas kütlesinin arttığını gözlemleyebilirsiniz. Protein tüketimi, yağ tüketimini azalttığı için göbek çevrenizde bulunan yağlanmaların da azaldığı gözlemlenir. Aynı zamanda protein diyeti diyabet hastalarına da önerilmektedir.

Tüketim miktarı cinsiyete göre değişim göstermektedir. Erkeklerde alım miktarı 56 gramken, kadınlarda bu miktar 46 gramdır. Birçok sağlık uzmanı aslında protein tüketiminin bu miktarların üstüne çıkarılabileceğini ifade etmektedir.

7 Günlük Protein Diyet Listesi

Protein diyet listesi acıkmadan zayıflamanızı sağlayacak diyet listesidir. Bu 7 gün süren diyete uyum sağlayabilirseniz yağ tüketimini azaltarak kilo verebilirsiniz.

1. Gün

Diyetin ilk günü sabah kahvaltısı haşlanmış yumurta ile başlar. Kahvaltıda bir adet yumurta tüketme hakkınız vardır. Yumurtanın yanında bir ince dilim peynir ve iki dilim kepek ekmeği yiyebilirsiniz. Yumurta ve peynir tüketimi oldukça önemli olduğu için bunları atlamamalısınız.

Öğleyi yemek yemeden geçirmeli light yoğurt ve salata tüketerek geçirmelisiniz. Akşam yemeğinde ise ızgarada pişirilmiş et veya tavuğun yanında yağsız salata ile günü bitirmelisiniz.

2. Gün

Diyetin ikinci gününde sabah kahvaltısında tüketeceğiniz ürün miktarında artış söz konusudur. Güne 2 haşlanmış yumurta ve 2 ince dilim çavdar ekmeği ile başlarsınız. Bunun yanında yeşil çay veya açık olmak koşuluyla siyah çay tüketebilirsiniz.

Öğle vakti tüketecekleriniz ikinci gün de aynıdır. Light yoğurt ve yağsız salata ile öğünü atlatmalısınız. Son olarak akşam öğününde ızgarada pişirilmiş et veya tavuk yanında yağsız salata tüketebilirsiniz.

3. Gün

Protein diyeti üçüncü gününde ilk gün tükettiğiniz ürünleri tüketmenizi ister. Sabah 1 adet haşlanmış yumurta ve bir dilim peynirin yanında 2 dilim kepek ekmeği ile güne başlarsınız.

Öğle öğününde light yoğurt ve yağsız salata ile öğünü bitirirsiniz. Akşam ise çorba, ızgarada pişirdiğiniz et veya tavuk yanında az yağlı salata ile günü tamamlayabilirsiniz.

4. Gün

Diyetin dördüncü gününde haşlanmış yumurta sayısını ikiye çıkararak bir dilim peyniri devre dışı bırakabilirsiniz. Tükettiğiniz ekmeğin türünü değiştirerek çavdar ekmeği yiyebilirsiniz.

Öğle öğününde light yoğurt ve yağsız salata ile öğünü bitirirken akşam öğününde ise muhakkak ızgarada pişirilen et veya tavuk yanında yağsız salata tüketmelisiniz.

5. Gün

Diyetin beşinci gününde sabah öğünü değişim gösterecektir. Yumurtaları yağda kırılmış olarak tüketebilirsiniz. 2 dilim çavdar ekmeği ile bu öğünü tamamlamanız mümkündür.

Öğle öğününde light yoğurt ve yağsız salata ile öğünü bitirin ve akşam öğününde aynı menüyü uygulayın.

6. Gün

Sabah öğününde 1 haşlanmış yumurtaya 1 dilim peyniriniz eşlik etsin. İsterseniz yağsız salata tüketimi de gerçekleştirebilirsiniz.

Öğle öğünü diğer günler gibi light yoğurt ve yağsız salata ile devam ettirilirken akşam öğününde ızgarada pişirdiğiniz eti ve yanında yağsız salatanızı tüketebilirsiniz.

7. Gün

Sabah öğünü diğer günler gibi 1 adet haşlanmış yumurta ve 1 dilim peynir ile başlar. Bunların yanında 2 dilim kepek ekmeği tüketebilirsiniz.

Öğle öğününde light yoğurt ve yağsız salata ile öğünü bitirin. Akşam öğününde ise ızgarada pişirilen tavuk veya et yanında light yoğurt ve yağsız salata tüketebilirsiniz.

Protein Diyeti

14 Günlük Protein Diyet Listesi

14 günlük protein diyet listesi de 7 günlük protein diyet listesi ile aynı ürünleri içermektedir. Bu ürünlerin tüketimini 14 gün boyunca sağlarsanız vücudunuzda meydana gelen değişimleri gözlemleyebilirsiniz.

Diyet listesinde yer alan et veya tavuklar muhakkak ızgarada pişirilmiş olmalıdır. Kırmızı et tüketimi gerçekleştirdiğiniz zaman sakatat kullanmamanız önerilmektedir. Sığır veya kuzu eti tüketerek diyeti tamamlayabilirsiniz. Sakatat kullanımı istiyorsanız yalnızca ciğer tüketimi size önerilecektir.

Protein diyeti boyunca ızgara tavuk veya et tüketiminden sıkıldıysanız deniz ürünleri de kullanabilirsiniz. Pişirdiğiniz ürünlerin derilerinden sıyrılarak pişirilmesi gerektiğini unutmamalısınız. Diyet sürecine sporu ve bol su tüketimini eklerseniz hedeflediğiniz kiloya hızlıca ulaşabilirsiniz. Kilo verirken sağlığınızı koruyun ve vücudunuzda yer alan yağ kütlesini protein diyet listesi ile eritin. Yaza formda girmenin doyurucu yollarından biri olan protein diyeti ile vücudunuzun kan basıncını da dengede tutabilirsiniz.

No Responses

  1. Pingback: Karpuz diyeti nedir? - Aleynadan 14 Ağustos 2021

Yorum Yap