Paylaşımlı | Dahili Ekran Kartı Nedir?

Dahili ekran kartı, aynı zamanda paylaşımlı ekran kartı anlamına gelmektedir. Dahili yani paylaşımlı ekran kartı kullanılması demek, bilgisayarın içinde bir ekran kartının olmaması demektir.

Ekran kartının özelliği, bilgisayar ekranında gözlenecek olan grafikleri oluşturmaktır. Fakat bir bilgisayarın içinde ekran kartı bulunmaması durumunda işlemci kendi görevlerinin yanı sıra ekran kartının görevini de üstlenir, tıpkı bir ekran kartı gibi davranarak grafikleri oluşturur. Yani dahili ekran kartı kullanıyor demek, bilgisayar işlemcisinin çoklu görevle karşı karşıya kaldığı, tek başına birden fazla iş yaptığı anlamına gelir.

dahili ekran kartı

Bazı bilgisayarların anakartı üzerinde ekran kartı yongası bulunmaktadır. Fakat bu yonganın bulunması da paylaşımlı yani dahili ekran kartının kullanıyor olduğunun göstergesidir.

Neden Dahili Ekran Kartı Diye Söylenir?

Bilgisayarların donanımlarından olan RAM hafızasının GB cinsinden değerlendirilmesi gibi ekran kartları da bu değerle anılır. Bil bilgisayarda eğer ekran kartı yok ise, bilgisayarın işlemcisi, grafiklerin oluşturulması ve yorumlanması için bilgisayar RAM’inden faydalanmak zorunda kalır.

Örnek verilecek olursa bir bilgisayarda 4 GB RAM olduğunu varsayalım, aynı zamanda bilgisayarında ekran kartının olmadığını düşünelim. Böyle bir durumla karşı karşıya kalan işlemci, bilgisayarın grafik oluşturabilmesi ve yorumlayabilmesi için bilgisayarın RAM miktarından bir kısmını kullanır. Bu demek oluyor ki bilgisayarınızda 4 GB RAM olsa dahi dahili ekran kartı kullanan bir bilgisayarınız var ise 4 GB RAM miktarının tamamını siz kullanamazsınız. Bu nedenle paylaşımcı diye de nitelendirilmektedir.

Dahili Ekran Kartının Avantajları/Olumlu Yönleri Nelerdir?

Dahili ekran kartının en büyük avantajı ve sağladığı katkı az enerji tüketimi sağlamasıdır. Bilgisayarda bir ekran kartının bulunmaması, ekran kartının harcayacağı enerjinin kaybedilmemesi anlamına gelir. Özellikle diz üstü bilgisayarlar için bu çok büyük bir avantajdır. Ekran kartının bulunmaması daha uzun süre pil kullanımı sağlanmasını ve uzun süre şarj edilmeden kullanılmasını sağlamaktadır.

Dahili Ekran Kartının Dezavantajları/Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Dahili ekran kartı kullanılması demek, ekran kartının yapacağı işi bilgisayar işlemcisinin yapması yani işlemcisinin normal görevinden daha çok çalışması anlamına gelmektedir. Aynı zamanda ekran kartı için gerekli olan RAM miktarının bilgisayar üzerinden harcanması, kullanıcının kullanımına sunulan RAM miktarının azalması demektir. Bu da performans kaybına neden olacağından en önemli dezavantaj olacaktır.

Paylaşımlı ekran kartı kullanılan birçok bilgisayarda oyun oynamak imkansızdır çünkü bilgisayar işlemcisinin hem oyunu çalıştırmaya hem de grafik oluşturarak yorumlamaya gücü yetmeyecektir. Hem oyunu çalıştıran hem de grafik yorumlayan güçte performansa sahip olan işlemciler henüz üretilmemiştir.

Sadece oyun oynamak değil, dahili ekran kartının kullanımıyla çizim, tasarım ve render gibi işlemcinin gücünü zorlayıcı ağır işlerin yapılması da oldukça zordur. İmkansız değildir bu işlemleri işlemcinin tek başına yapması mümkündür fakat işlemcinin bu kadar zorlanması bilgisayarın yavaşlamasına ve kısa sürede ısınmasına neden olacaktır.

İlginizi çekebilir: Harici Ekran Kartı Nedir

Yorum Yap