Nikotini Vücuttan Temizlemenin Yolları

Nikotinin vücuttan nasıl atılacağına ilişkin bazı ipuçlarımız var. Nikotin, tütünde bulunan bağımlılık yapıcı maddedir. Bağımlılık yapan maddelerin birçok zararlı etkileri bulunmaktadır. Nikotinin ani artışı durumunda akciğerde ve damarlarda hasara neden olabilir. Sigaranın sağlık üzerindeki olumsuz etkileri yıllardır tartışılmaktadır. Gerek televizyon kanallarında gerekse yapılan konferanslarda sıkça konu olmaktadır. Hepimiz bunun farkındayız, ama alışkanlığı durdurmak zor. Sigara içmeye devam ederseniz, nikotinin etkileri yıllar içinde gerçekleşecektir.

Nikotini Vücuttan Temizlemenin Yolları

İşte nikotinden uzaklaşmak için birkaç önemli ipuçları

Egzersiz yapmak

Açıkça, sigara dumanı akciğerleri etkiler, bu nedenle ciğerlerinize temiz hava getirmek detoks işlemini tetikler. Bunu yapmanın en iyi yolu, yürüyüş kadar basit aerobik egzersizler yapmaktır. Programınıza solunum egzersizleri de ekleyebilirsiniz.

Su içmek

Bol miktarda su tüketin. Su, toksinleri vücuttan doğal olarak çıkarabilir. Her gün herkese en az 8-12 bardak su tavsiye edilir.

Meyve suyu ve sebze suyu içmek

Taze portakal veya elma suyu iyi bir seçim olabilir. Havuç suyu, sebze suyu olarak kuşkonmaz suyu ile birlikte tavsiye edilir. Vücudunuza en fazla faydayı sağlamak için, taze meyve suyu kullanılması şiddetle tavsiye edilir.

Vitamin kullanmak

Yardımcı olabilecek diğer vitaminler, uygun karaciğer fonksiyonu için gerekli olan ekstra B-12 içeren B vitamini kompleksidir. Karaciğer detoksifikasyon süreci için gereklidir.

Zencefil kullanmak

Zencefil ter atmanız konusunda yardımcı olabilir. Bu da vücuttaki toksinleri temizler. Birlikte kullanabileceğiniz diğer yiyecekler arasında sarımsak ve kırmızı biber bulunur.

Ekstra tavsiyeler

Sigaradan veya nikotinden çekilme konusunda yardıma ihtiyaç duyan insanlar için destek grupları vardır. Onlara katılmak sizin için çok yardımcı olacaktır.

Vücudunuzu buharlı bir sauna ile temizlemeyi deneyin. Terleme toksinleri temizleyebilir.
Pek çok ticari ürün, sigarayı bırakmaya yardımcı olmak için eczanelerde bulunmaktadır. Bazıları faydalı olabilir, ancak kullanım kılavuzunu okuduğunuzdan ve talimatları takip ettiğinizden emin olun. Ayrıca ekstra kullanım sırasında doktorunuza danışmalısınız.

Yorum Yap