Nikel Alerjisi Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

En nadir görülen alerjilerden biri nikeldir. Hayatı tehdit edici olmamasına rağmen, nikel alerjisi tahrişe ve rahatsızlığa neden olur.

Nikel Alerjisinin Nedenleri ve Belirtileri

Nikel alerjisi, kontakt dermatitin olası nedenlerinden biridir. Kızarıklık, kaşıntı, tahriş, kuru cilt ve nasır, bu tür cilt hastalıklarının olağan belirtilerinde ifade edilir.

Nikel Alerjisi

Nikel alerjisinin belirtileri, alerjene temas ettikten 6 ila 24 saat sonra ortaya çıkar ve reaksiyon, sadece metale temas eden bölgeleri içermesi gerekmeyerek 2 ila 4 hafta sürebilir. Terlemenin sorunu ağırlaştırdığını ve kızarıklığın yayıldığını unutmayın.

Nikel alerjisinin gelişmesinin nedenleri bilinmemektedir. Doktorlar hala bağışıklık sistemini neyin vücuda potansiyel tehlikeli olarak algılayacağına ve kendisini korumak için ona karşı antikorlar oluşturmaya ikna edeceğinden tam olarak emin değillerdir. Kalıtsal bir durum olabilir. Daha da önemlisi, bir kez nikel alerjisi geliştirirseniz, ömür boyu kalır ve sadece belirtileri bastırmakla uğraşırsınız.

Bir nikel alerjisi geliştirme riski taşıyanlar arasında:

  • Hemşireler ve işçiler
  • Sürekli para ile çalışanlar
  • Metaller ve aletlerle çalışan meslekler

Nikel Alerjisinde Nelere Dikkat Edilmeli

Çoğu insan, nikele karşı alerjiyi takı ve aksesuarlara tepki ile ilişkilendirir. Bununla birlikte, nikel ile temas bununla sınırlı değildir.

Fermuarlı pantolon, sütyen tutucuları, ayakkabı veya kemer tokası, saat zinciri, gözlük çerçevesi gibi malzemelerde bulunabilir. Nikel bazı madeni paralarda, anahtarlarda ve ayrıca teknolojik ürünlerde bulunur.

Çikolata, yulaf, soya sütü, siyah çay, brokoli, ıspanak, kuşkonmaz, muz, armut gibi bazı yiyeceklerde nikel izlerinin bulunduğunu çok az kişi biliyor.

Nikel Alerjisi Nasıl Tedavi Edilir?

Nikel alerjisi probleminden kurtulmak için kesin bir tedavi mevcut değildir. Ancak hastalığın semptomlarını sınırlamak ve tezahürlerini azaltmak için bazı önlemler alabilirsiniz.

Sadece nikelsiz olduğundan emin olduğunuz takıları kullanın. Saf gümüş, altın, platin, çelik veya alerjik malzemelerden yapılmayan takıları tercih edebilirsiniz. Bir fermuarın veya bir bağlantı elemanının size sorun yarattığını anlarsanız, üstüne oje sürün. Bu tahriş edici ile cilt arasında bir engel oluşturur. Bir telefon ve tablet için kılıf kullanın. Deri kayış saatleri tercih edin ve alerjeni içeren yiyeceklerden kaçının.

Doktorunuz alerjik atakları kontrol altına almak için, semptomları ve ayrıca antihistaminik tabletleri hafifletmek için kortikosteroid kremleri veya hapları yazabilir.

Yorum Yap