NFT Nedir

NFT Nedir Nerelerde Kullanılır?

NFT Nedir?

İngilizcedeki yaygın ismiyle non-fungible token (kısaltılmış haliyle NFT), herhangi bir dijital varlığın benzersiz olduğunu bu sebeple birbirinin yerine geçmesinin mümkün olmadığını onaylayan, blok zinciri adlı dijital defterde depolanan veri birimidir. Türkçede takas edilemez jeton anlamına gelir. NFT’ler video, fotoğraf gibi dijital dosya türlerine ait ögeleri temsil edebilir. Orijinal dosyanın herhangi bir kopyasına erişmek sadece alıcıya özel bir durum değildir. Bu öğelerin kopyaları herkesin edinmesi için mevcuttur. Fakat NFT’ler, sahibine aitliğinin kanıtlanabilir olması için blok zincirlerinde izlenir.

NFT Kullanımının Boyutu

NFT kullanımına olan ilgi 2021 yılından itibaren oldukça artmıştır. Flow,Tezos ve Ethereum gibi blok zincirleri NFT’leri desteklerken kendi kurallarını uygular. Fakat her biri, temsil edilen dijital öğenin tamamen benzersiz olmasını sağlamak için bu özgün kuralları uygular. NFT’ler artık pek çok sanat dalında, sporda ve diğer popüler eğlencelerde bulunan dijital varlıkları metalaştırmak için kullanılmakta.

NFT pazarı 2020’de 250 milyon dolar gibi bir sayıya ulaşarak büyük bir ivme kazandı. NFT işlemlerindeki bu hızlı artış, çevresel sorunlara sebep olacağı eleştirilerini de aynı oranda arttırdı. NFT’ler için kullanılan hesaplama ağırlıklı uygulamalar, küresel ısınmaya katkıda bulunan yüksek enerjiyi gerektirir. Bu blok zincirlerinin devamını sağlamak için gereken enerjinin ürettiği karbon emisyonları, NFT pazarındaki insanların karbon ayak izlerini yeniden düşünmesine sebep oldu.

NFT Nasıl Çalışır?

NFT, bir kriptografik belirteç işlevi görür, fakat Bitcoin ve benzeri kripto para birimleri gibi, karşılıklı olarak birbirinin yerine geçemez, yani değiştirilebilir değildir. NFT’ler, bir veri kümesinin eşsiz olduğunu onaylayan bir dizi karakter olan kriptografik hash dizilim kayıtlarını, önceki kayıtlara dizerek ve böylece tanımlanabilir veri blokları zinciri yaratarak oluşturur. Bu işlem süreciyle, NFT sahipliğini izlemek için kullanılan bir dijital imza oluşturulur. Ayrıca, her dijital dosyanın kimlik doğrulamasını yapar. Fakat, ögenin nerede muhafaza edildiği  gibi ayrıntılara yön veren veri bağlantıları kaybolabilir. Ayrıca bir kişi, çalışmalarını temsil eden bir NFT’yi satsa bile, NFT’yi alan kişi telif hakkı ayrıcalıkları kazanamaz. Bu sebeple asıl sahibin aynı çalışmanın daha fazla NFT’sini oluşturması mümkündür. Sonuç olarak, bir NFT sadece telif hakkından ayrı bir sahiplik kanıtıdır.

NFT Nerelerde Kulanılır?

Dijital Sanat

Dijital sanat, NFT’lerin eşsiz imzasını ve sahipliğini güvence altına alan blok zinciri teknolojisinin yeteneği sebebiyle. NFT’ler için erken bir kullanım örneği oldu. Beeple lakabıyla tanınan sanatçıya ait dijital eser “Everydays – The First 5000 Days” 69 milyon Amerikan dolarına satıldı.

Oyunlar

NFT’ler oyun geliştiricisinin kontrolünde olan karakter, silah, arazi gibi oyun içi varlıkları temsil etmek için kullanılabilir. NFT’ler, bu varlıkların oyun geliştiricisinin izni olmasa bile üçüncü şahıslarca veya oyuncular tarafından oluşturulan pazarlarda alınıp satılmasına izin verir.

Filmler

Film endüstrisinin NFT’lere yaklaşımı diğerlerine göre oldukça farklıydı. Çünkü boyut olarak çok büyük olan dijital filmleri daha küçük dosya boyutları için tasarlanmış blok zincirlerinde depolamak teknik olarak zordu. Bu nedenle Film endüstrisi, NFT’lerdeki patlamaya daha yavaş tepki verdi. Buna rağmen yakın zamanda pek çok yapımcı ve stüdyo, NFT ile ilgili girişimlerini açıkladı.

NFT’nin  Market Değeri Nedir?

NFT pazarı, 2020’de üç katlık bir ivmeyle 250 milyon dolara ulaştı. 2021’in başında üç ay gibi kısa bir sürede toplam 200 milyon dolardan fazla para harcandı. NFT’lerin kripto pazarındaki ekonomik yükselişi, dijital koleksiyonlara yönelik bir yaygınlaşma nedeniyle ivme kazandı. Ayrıca insanlar giderek kripto ekonomiyi daha fazla takip ettiğinden, NFT’ler daha büyük bir dijital ekonomik devrim eğilimini hızlandırıyor.

Yorum Yap