Kırmızı Kil Nedir? Ne İşe Yarar?

Demir oksit bakımından oldukça zengin olan kırmızı kil, insan vücudu için gerekli olan bütün minerallere sahiptir. Bu mineraller sayesinde kişide meydana gelebilecek tüm cilt sorunlarına kırmızı kil maskesi çare olacaktır. Bu maskeleri kişinin kendi evinde kısa süreler içerisinde yapması mümkündür. Bunun için kişiye gerekli olan şey kırmızı kil bulmak olacaktır. Kırmızı kili nereden temin ettiğiniz önemlidir. Çünkü kırmızı kilin etkisini görebilmeniz için yüzde yüz doğal olması gerekmektedir.

Kırmızı Kil Nedir?

Kırmızı kil, doğallığı sayesinde içerisinde hiçbir kimyevi madde bulunmaz. Bu da cilt sağlığı açısından oldukça önemli bir husustur.

Günümüzde insanlar cilt temizliği için birçok kozmetik ürünler kullanmaktadır. Bunlar hem çok pahalı olduğu gibi hem de çok zararlıdır. İçlerinde birçok kimyasal madde bulunmaktadır. Bu durumda ileride ciddi cilt rahatsızlıklarına sebebiyet verebilmektedir. Birçok kil çeşidi vardır ancak kırmızı kil oldukça çok tercih edilmektedir.

 

Kırmızı Kil Nedir

Kırmızı Kil Hangi Cilt Tipine Uygundur

Kırmızı kil her cilt tipine uygun olsa da daha çok kuru cilt tipine sahip olan bireylere uygundur. Ayrıca kırmızı kil egzamaya da çok iyi gelmektedir. Vücudun çeşitli yerlerinde görülebilen egzama gerçekten çok inatçı bir rahatsızlıktır. Her ne kadar egzama merhemleri kullansanız da kolay kolay geçmemektedir. Eğer elinizde, başınızda ya da eklem bölgelerinizde egzama var ise kırmızı kil maskesi uygulanabilir. Egzamanın yarattığı pullanma durumunu yok edecek ve daha nemli bir cilde sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Kozmetik dükkanlarında satılan nemlendirici peelingler, maskeler ya da yüz yıkama jelleri cildi her ne kadar nemlendirse de bunun yanı sıra yağlanmaya da sebep olur.

Kırmızı Kil Ne İşe Yarar?

Doğru bir şekilde hazırlayacağınız kırmızı kil maskesi sayesinde cildinizin hem nem dengesi sağlanırken hem de yağlanmayacaktır.  Bu kırmızı kili kişi yüzündeki sorunlar için kullanacaksa bir yemek kaşığı kil yeterli olacaktır. Kırmızı kili kişi azar azar, göz kararınca sulandırarak krem kıvamına getirmek yeterli olacaktır.

Kırmızı Kil

Kırmızı Kilin Faydaları

Kırmızı kilin faydaları arasında ilk sırada cilde canlılık sağlaması gelir. Onarıcı özelliği sayesinde ciltteki rahatsızlıkları aşama aşama giderir, cilde parlak bir görünüm sağlar ve kan dolaşımını hızlandırarak ciltteki lekeleri gidermeye yardımcı olur. Ayrıca yine kan dolaşımını hızlandırıcı özelliği sayesinde cilt onarımı sağlanmış olunur. Kırmızı kile bu rengi veren madde demiroksittir. İşte bu demiroksit sayesinde cildin yağlanması engellenmiş olunur ve cildin nem dengesi sağlanır. Kırmızı kil gözenekleri çok etkili ve kısa bir süre içerisinde açabildiğinden makyaj temizleme amacı ile de kullanabilir. Kırmızı kil, makyaj temizleme maksadıyla kullanılırsa bu daha sağlıklı bir yöntem olacaktır. Sivilce ve akneler her yaştan insanın sorunu. Kırmızı kil işte bu sorunlara tam ilaç gibi gelecektir. Eğer kişinin akne ve sivilceler ile başı dertteyse kırmızı kil maskeleri hazırlayabilir ve sağlıklı bir cilde sahip olabilir.

Sivilce ve Akne Karşıtı Kırmızı Kil Maskesi Tarifi

Sivilce ve akne karşıtı kırmızı kil maskesi, her adım doğru yapıldığı taktirde çok başarılı sonuçlar verecektir. Bu maske daha çok nemli ciltlere tavsiye edilmektedir.

  1. Bu maske tarifi için gerekli olan malzemeler; 5 çay kaşığı çay ağacı yağı, 2 yemek kaşığı kırmızı kil, 5-6 damla limon suyu, 1 tatlı kaşığı kadar doğal yoğurt. Dilerseniz peeling etkisi için tarife bir çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz.
  2. Bütün malzemeleri küçük bir çukur kapta birleştirerek aşama aşama su eklenmeli.
  3. Bir iki dakika sonra krem halini alan maskeyi yüze dairesel hareketler ile yedirilmeli.
  4. Maske ciltte maksimum 10 dakika kadar beklemelidir. Eğer süreyi uzun tutarsanız cildiniz çok kuruyacaktır.

 

 

Yorum Yap