Karaciğer Rahatsızlığı Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer kalp, beyin, mide kadar önem verilen bir organ olma özelliğini ne yazık ki elde edememiştir. Oysaki karaciğer, diğer bütün organlarımız içinde en büyük olan organ özelliğini taşımaktadır.

Sağlıklı bir insanın karaciğerinin ağırlığı, hemen hemen bir buçuk kg civarındadır. En büyük organımız olması ve ağırlığının boyutları düşünülecek olursa vücudumuz için çok önemli bir yeri olduğunu kabul etmek gerekiyor ve karaciğer sağlığı diğer organlarımızın sağlığına verilen önem kadar dikkat edilmelidir.

Karaciğer Rahatsızlığı Belirtileri

Karaciğerin çalışma fonksiyonu, kanımızda bulunan zararlı maddeleri temizlemektir. Kronik hastalıkları olan kişiler genellikle birden fazla ilaç kullanırlar. Kullanılan bu ilaçların yan etkilerini tolere etmek karaciğerin görevidir. Karaciğerin sorunlu olması diğer bütün organların görevlerini tam anlamıyla yerine getiremeyeceği anlamına gelir. Birçoğumuz karaciğerin tamamının çalışmaması durumunda  yaşayamayacağımızın farkında değiliz. Karaciğer rahatsızlığı olan hastaların hayatlarını kaybetme nedeni karaciğer yetmezliği olarak ifade edilmektedir.

Midemizde bir sorun olduğunu anlarız ya da kalbimizde bir problem varsa kalp bunu bir şekilde hissettirir. Fakat karaciğerle ilgili hastalıkların çok fazla belirgin özellikleri yoktur. Karaciğerinizde herhangi bir problemin olup olmadığını anlamak için vücudunuzu iyi gözlemlemelisiniz. Sağlıklı olmanın temel taşı olan karaciğer hastalıklarının  belirtileri nelerdir?

Sağlıksız Karaciğer Belirtileri

Herhangi bir hastalık teşhis edilmediği halde bir haftadan uzun süren mide bulantısı, kusma ve ishal şikayetlerinin olması karaciğerde bir sorun olduğunun göstergesidir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalınırsa hemen doktora gidilmeli ve karaciğer değerlerine bakılmalıdır.

Karaciğer Rahatsızlığı

Sağlıklı besleniyor, düzenli uyuyor, bütün vitamin ve kan değerleriniz yerinde olmasına rağmen kendinizi çok yorgun hissediyorsanız karaciğerinizde tehlike çanları çalmaya başlamış demektir. Karaciğerde bir problem olduğu zaman görevini tam olarak yerine getiremez. Diğer organlar bu durumda daha fazla çalışır. Kendinizi sürekli yorgun hissetmenizin nedeni de budur.

  • Yemek yeme isteğiniz azalması ( yiyeceklere olan isteksizlik) karaciğerin sağlıksız olduğunu gösteren belirtiler arasındadır.
  • İdrarın rengi sağlıklı insanlarda sarı ve açık sarıdır. Su içmesi normal olan ve düzenli beslenen bir kişinin idrarının rengi oldukça koyu ise bu durumu ihmal etmemelidir.
  • Karaciğer hastalıklarının en tipik belirtisi ciltte oluşan sarılık diye bilinen tenin sarı olmasıdır.
  • Sebepsiz karın ağrısı, karında oluşan şişlik, vücudun su toplaması yani ödem karaciğer sağlığı hakkında dikkat edilmesi gereken diğer belirtilerdir.

Yorum Yap