Kablonet İp Değiştirme

Kablonet ip değiştirme işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız bu işlemin oldukça zorlu bir işlem olduğunu bilirsiniz. Türksat’a ait olan bu internet servisi ip değiştirme işlemini gerçekleştirmenizi engellemek için önlemler almakta. Bu durumu ortadan kaldırmak için farklı yöntemler deneyebilirsiniz.

Kablonet İp Değiştirme

Kablonet İp Değiştirme Nasıl Yapılır?

Kablonet ip değiştirme işlemini yapabilmek istiyorsanız ilk adım olarak Chrome, Explorer veya Firefox fark etmeksizin internet tarayıcınızı çalıştırmanız gerekmektedir. İnternet tarayıcınızı açtıktan sonra adres çubuğunuza gelerek 192.168.0.1 yazın ve arama tuşuna basın.

Bu aramayı gerçekleştirdikten sonra tarayıcınızda Net MASTER modeminin arayüzü açılacaktır. Açılan arayüzde kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazmanız için bir panel açılacaktır.

Buradaki panele kullanıcı adınızı ve şifrenizi girdikten sonra aşağıda yer alan görseldeki gibi onaylama ekranı çıkma ihtimali vardır. Bu ekranla karşılaşmanız durumunda “uygula” veya “ilerle” butonuna tıklayarak işleme devam edebilirsiniz.

Onaylama ekranına tıkladıktan sonra modeminizle ilgili bilgilere ulaşabileceğiniz bir panel ekrana gelecektir. Bu panelde yer alan “güvenlik” butonuna tıklayarak kablonet ip değiştirme işlemine devam edebilirsiniz.

“Güvenlik” yazan butona tıklarsanız ekranda “Router” olarak seçilmiş olan modu “Bridge” yapmanız gerekmektedir. Bu değişikliği gerçekleştirdikten sonra modeminizi yeniden başlatmanız için size bir komut gönderilecektir. Bu komuta tıkladıktan sonra modeminiz yeniden başlatılacaktır ve ip değişikliğiniz kaydedilmiş olacaktır.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra ip değişikliği kaydedilmiş olacaktır. İnternete bağlanamamız halinde aynı yukarıdaki aşamaları takip ederek “Router”a geri dönün. Arama çubuğuna 192.168.0.1 yazarak Net Master’a giriş yapamıyorsanzı 192.168.100.1 i deneyerek arayüze ulaşabilirsiniz.

Bilgisayarda Komut Oluşturarak Kablonet İp Değiştirme

Yukarıdaki yöntemler işinize yaramadıysa ve kablonet ip değiştirme işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız bilgisayarınızda yer alan komut defterini kullanarak da ip değiştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Öncelikle bilgisayarınızda yer alan “Başlat” butonuna tıklayarak “Çalıştır” kısmına “cmd” yazın. Bu işlem komut defterinizin açılmasını sağlayacaktır. Komut defteriniz açıldıktan sonra bulunan yere “ipconfig” yazın ve kullandığınız ip adresinizi görüntüleyerek işleme devam edin.

Bu işlemi yaptıktan sonra bulunan yere “ipconfig/release” yazarak kablonet ip değiştirme işlemine devam edin. Bu komutu verdikten sonra internet bağlantınızın koptuğunu göreceksiniz. Telaşlanmanıza gerek yok. Bu işlemi yaptıktan sonra modeminizin fişini çekerek bağlantının sona ermesini sağlayın ve 10-15 saniye bekleme süresini tamamlayın. Fişi takmadan önce komut defteri penceresine “ipconfig/renew” yazın. Bunu yazdıktan sonra enter tuşuna basmayın. Fişi taktığınız an enter tuşuna basmanız gerekecektir. Enter’a bastıktan sonra birkaç saniye beklediğinizde bağlantının aktif hale geldiğini göreceksiniz.

Komut defterine gelerek ipconfig yazdığınızda ip adresinizin değiştiğini gözlemleyebilirsiniz.

Kablonet İp Değiştirme

Müşteri Hizmetleri Yardımı ile Kablonet İp Değiştirme

Yukarıda aktarılan iki yöntemi denemenize rağmen kablonet ip değiştirme işlemini gerçekleştiremediyseniz ve modem ayarlarınızı bozma tehlikesi doğuracak işlemleri yapmak istemiyorsanız Kablonet çağrı merkezini arayarak ip adresinizin değiştirilmesini talep edebilirsiniz.

Türksat, internet adresinde de bu işlemlere yönelik adımların olduğunu görebilirsiniz. İnternet sitesinde yer alan iletişim numaralarını arayarak müşteri hizmetlerine bağlanın ve gerçekleştirmek istediğiniz işlemi anlatın.

Müşteri hizmetleri ip adresinizin değişmesi için gerekli olan adımları sistem üzerinden gerçekleştireceklerdir. Yapmanız gereken işlem varsa çağrı hizmetinde size hizmet sunmak için bekleyen kişiler bu adımları size aktaracaktır ve kısa süre içerisinde ip adresiniz değişecektir.

Kablonet ip değiştirme konusunda oldukça hassas davranan bir hizmet anlayışına sahip olduğu için en etkili sonucu alabilmek adına müşteri hizmetlerini aramanız önerilmektedir. Arama tamamlandıktan sonra ip adresinizin değiştiğini göreceksiniz. Böylelikle hem bağlantı ayarlarınızın sistem tarafından düzenlenmesini sağlarsınız hem de diğer iki yöntemde başarısız olma olasığı söz konusu olduğu için başarısızlığa uğramadan işlemi tamamlamış olursunuz. Bu yöntem en etkili ve garantili y

Yorum Yap