İran ve Amerika Savaşır Mı?

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri, İran Devrim Muhafızı Komutanlarından Kasım Süleymaniyi hava saldırısında öldürmüş ardından İran cephesinden intikam yeminleri gelmeye başlamıştı. Öncelikle Kasım Süleymani Kimdir? sorusuna cevap verebilmemiz gerekiyor. Kasım Süleymani özetle yurtdışındaki askeri ve istihbahrat operasyonlarından sorumlu, bölgede oldukça etkin rol oynayan bir isim olarak tanımlayabiliriz.

Bölgedeki Durum

İranın çevresindeki Amerikan Üsleri

İranın çevresindeki Amerikan Üsleri

Amerika özellikle son 20 yıldır ortadoğuya büyük yatırımlar yapmış, ortadoğudaki hakimiyetini pekiştirmek için agresif kararlar vermekten çekinmemişti. Haritadan da anlayabileceğimiz gibi bunuda başarmış ortadoğuda onlarca üssü bulunan Amerika, İranı adeta kıskaca almış. Üslerle kıskaca almaktan öte bölgede Amerikaya bağlı Arap ülkeleride İran’a cephe almış durumda.

İran ise bu süreçte bölgede ki toplulukları destekledi ve Suriyede ki iç savaşta -fazla yansımasada- etkin bir rol oynamakta. Tahmin edebileceğimiz gibi Rusyayla da çok sıkı ilişkiler kuran İran, gördüğüm kadarıyla bu ittifaktan istediği verimi alamadı.

 

İran Amerikan Üslerini Vurdu

08.01.2020 tarihi itibariyle İran, Irakta ki ABD üslerine 15 füze ile saldırı düzenledi. Saldırının ardından da tutarsız açıklamalar ise kafaları karıştırdı; Pentagon, askeri kaybımız yok ölen askerler Irak askerleri demesine rağmen Irak cepheside hiçbir askerinin zarar görmediğini açıkladı. Yine yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre Amerika üslerdeki yaralıları helikopterler ile tahliye etmekte. İki dalgadan oluşan bu saldırıdan sonra İran ve İrana bağlı örgütler, ABD’nin Tahranı vurması halinde önce İsrail ardından tüm Amerikan üslerinin hedef alınacağını belirtiler. Bölge o kadar karışık bir durumda ki sabah saatlerine doğru Ukrayna’ya bağlı 180 yolcu taşıyan bir yolcu uçağıda İran üzerindeyken teknik bir arızadan dolayı düştüğü söyleniyor. Yakında soru işaretlerinin aydınlanacağını ümit ediyorum.

İran ve Amerika Savaşının Nedeni Ne

Bu sürtüşmenin temeli İran devriminden sonra İrandaki rejimin Amerikadan uzaklaşması var. 1979’dan bu yana aşama aşama gerilen ilişkiler İran’ın nükleer programı nedeniyle iyice kızışmıştı. Amerika kendisine tam bağımlı bir İran istiyor doğal olarak İran bu duruma karşı çıkıyor. Aslında zaman zaman durağan hale gelen ABD-İran ilişkisi Trump yönetiminin tehditkar ekonomik baskıcı politikası ile sert çıkışlara sebep oldu. Kasım Süleymani’nin öldürülmesi ise durumu içinden çıkılamaz bir hale getirdi.

Amerika ve İran Savaşır mı?

İran ve Amerika Savaşır Mı

Öncelikle biz Türkiye’nin dibinde böyle büyük bir savaşı hiç istemeyeceğimiz aşikâr. Zaten dibimizde bir savaş var diyeceksiniz fakat devletler derecesinde fiilen bir savaş çok farklı bir durum, öyle ki Türkiye bir NATO ülkesi böyle bir savaşa ister istemez dahil olabilir. Sorumuza gelirsek Amerika ve İran gerçekten kırmızı çizgi diyebileceğimiz adımlar atmakta. Amerika’nın sıcak çatışmadan çekinmediğini Irakta, Afganistanda gördük. İrana olası bir müdahale olabilir fakat Amerika kayıplarını minimuma indirmek için temkinli olacaktır. İranda balistik füze teknolojisinde küçümsenmeyecek bir seviyede. İki ülkede fiili olarak savaşmayı göze alır mı bilinmez ama ilerleyen süreçte bölge daha çok kızışacak gibi.

 

Yorum Yap