iPhone’da Ram Temizleme Nasıl Yapılır?

Apple’ın İOS işletim sisteminde programlandırdığı Akıllı telefon olan İphone’ların Android serisinden en büyük eksikliği uygulama ön belleklerinin kolay bir şekilde temizlenemiyor olmasıdır. Akıllı telefon uygulamasının hızını ön belleğe alınan veriler ve gereksiz çalışan programlar azaltmakta bu durumda kullanıcının sinirlerini alt üst etmeye yetmektedir. İphone’da RAM temizliği yaparak programları düzgün çalıştırabilmek adına yapılan silinip yeniden yükleme işlemi hem zor hem de uzun zamanlar alabilmektedir. Elbette bu tür bir zaman kaybına sebebiyet verdirmeden İphoneda Ram Temizliği yapma olanağı da mevcut.

iPhone'da Ram Temizleme Nasıl Yapılır

Genel kullanım alanı bulan İphone Akıllı Telefonlarda birkaç basit işlemle RAM temizliği yaparak büyük sıkıntılardan kurtulabilirsiniz. Akıllı telefonunuzda karşılaşacağınız yavaş çalışma ve uygulama çalıştırma sırasında meydana gelebilecek donmaları bu şekilde çözebilirsiniz. Temizleme aşamasından önce RAM nedir, neden RAM temizliği yapılmalıdır sorularını cevaplayalım.

Ram Nedir?

Ram temizliği yapmanın gerekliliğini bilmek için önce ne anlama geldiğini bilmek gerekir sanırım. İngilizcesiyle ‘Random Access Memory’ ifadesinin kısaltması, Türkçesiyle ‘rastgele erişilebilir bellek’ anlamı taşımaktadır. Cihazlarda gerçekleşen işlemler RAM belleğinde geçici olarak saklanır ve bir süre kullanılmayan veriler otomatik olarak silinir. Bu işlemler bütünü sayesinde telefon kullanıcısına sabit belleğe göre daha hızlı veri akışı sağlar.

Ön belleğe alınan verilerin otomatik silinme zamanını beklemek yerine, belirli aralıklarla manuel olarak temizlemek telefonunuzun performansınızın artmasına yardımcı olur. Gereksiz verilerin silinmesi, artık ihtiyaç kalmayan programların kapatılması için RAM temizliği zorunlu bir ihtiyaçtır.

İphone telefonlarda RAM temizliği yapılmadığı takdirde zamanla telefon yavaşlayacak hatta uygulamaları çalıştırırken donmalar meydana gelebilecektir. Bu tür sorunlarınız ilk olarak telefonum bozuluyor mu sorusunu akla getirse de RAM temizliği sayesinde kolaylıkla üstesinden gelebilirsiniz.

İphone 7 ve Öncesi Cihazlarda RAM Nasıl Temizlenir?

iPhone 7 ve öncesi cihazlarda RAM temizleme işlemi yapabilmek için öncelikle aşağıda anlatacağımız tuş kombinasyonlarını sırası ile takip etmeniz gerekiyor.

  1. Uyut/Uyandır düğmesine basılı tutun.
  2. Kapatma ekranı göründüğünde Uyut/Uyandır düğmesini bırakın.
  3. Ana Ekran düğmesine basılı tutun.

Birkaç saniye sonra ekran boş görünecek ve ardından Ana Ekran’a geri döneceksiniz. Bu, iPhone’un RAM’inin temizlendiği anlamına gelir.

Normal şartlarda hiçbir sorun oluşmadan bu yöntem kullanılmalıdır, ancak Ana Ekran düğmesine basılı tuttuğunuzda Siri’nin açılıyorsa, RAM’i temizlemeden önce Siri’yi kapatmanızı ve işiniz bittiğinde Siri’yi yeniden etkinleştirmenizi öneririz.

İphoneda Ram Temizleme

İphone 8 ve Sonrası Cihazlarda RAM Nasıl Temizlenir?

iPhone 8 ve sonrası cihazlarda RAM temizlme işlemi yapabilmek için öncelikle aşağıda anlatacağımız adımları sırasıyla takip etmeniz gerekiyor;

Öncelikle Assistive Touch’ı açmalısınız. Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Assistive Touch menüsüne gidin ve en üstteki Assistive Touch’ın yanındaki anahtarı açık konuma getirin. Şimdi ekranda oval bir düğme görünecektir.

  1. Ardından, Ayarlar > Genel menüsüne gidin.
  2. En alttaki Sistemi Kapat seçeneğine dokunun.
  3. iPhone’un kapatılmasını onaylamanız için bir ekran açılacaktır. Bu ekranda Assistive Touch düğmesine dokunun ve Ana Ekran düğmesine basılı tutun.

iPhone’un RAM’inin temizlendiğini anlamanız için Ana Ekran’a dönmeyecek, bunun yerine Ayarlar uygulamasının giriş kısmına geri döneceksiniz.

İphoneda Ram Temizleme 1    İphoneda Ram Temizleme 2    İphoneda Ram Temizleme 3    İphoneda Ram Temizleme 4

Daha Hızlı İphone

Akıllı telefonunuzun daha hızlı çalışmasını ve uygulama çalıştırmaları sırasında donmaları engellemek istiyorsanız bu anlattığımız basit işlemleri sık sık yapmanız gerekmektedir. İphone’da RAM temizliği nasıl yapılır sorunuza böyle basit çözümler getirerek sizi önemli bir sorundan kurtarmış oluyoruz. Telefonunuzda sorunlar yaşadığınız zamanlarda RAM temizliği yaparak performansını arttırabilir ilk günkü gibi kullanım olanağına kavuşabilirsiniz.

One Response

  1. Akif 14 Aralık 2019

Yorum Yap