iPhone Hızlandırma Yöntemleri

iPhone telefonlar bazen belirli sebeplere bağlı olarak yavaşlayabiliyorlar. Hal böyle olunca elbette can sıkıcı durumlar meydana gelebiliyor. Elbette bu durumun belli başlı nedenleri olduğu gibi, akıllı telefonları yavaşlayan kişiler birkaç hareket sayesinde cihazlarına eski hızlarını geri kazandırabilecekler. Öyleyse merak edenlere iPhone telefonları hızlandırma işlemleri için gerekenler hakkında detaylı bilgileri sunuyoruz.

Bellek Temizliği Yapmak

iPhone hızlandırma işlemleri içerisinde en kolayı bellek temizliğini gerçekleştirmektir. Bellek temizlendiği zaman telefonun hızı daha da artacaktır. Telefon ile ziyaret etmiş olduğunuz internet siteleri, telefonunuza çeşitli çerezler bırakır. Bu durum ise telefonun zaman içerisinde yavaşlamasına sebebiyet verir.

iPhone Hızlandırma

Her zaman ziyaret edilen web sayfalarına ilişkin olan veriler, siteyi yeniden ziyaret ettiğinizde sizler için hızlıca siteyi kullanma şansı sunar. Fakat uzun süredir ziyaret gerçekleştirmediğiniz bir siteye ait olan verilerin de telefonunuz bünyesinde durması gereksizdir. Bu nedenle gereksiz olan verileri telefondan sildiğinizde cihazınız hızlanacaktır.

Açık Unutulan Uygulamaları Kapatmak

Cihazınızın arka planda çalışan tüm uygulamalar, iPhone telefonları hızlandırma için engel olurlar. Bir uygulamayı açıp kullandıktan sonra kısa yoldan kapattığınız zaman, uygulamalar çalışmalarını sürdürmeye devam edecektir.

iPhone Hızlandırma

Uygulamaların bu şekilde arka planda çalışması ise telefonu ciddi derecede yavaşlatacaktır. Gün içerisinde belirli saatlerde cihazınızın içinde açık kalan uygulamaları kontrol ederek kapatmalısınız. Böylece telefon daha hızlı şekilde çalışmayı sürdürecektir.

Gerekli Olmayan Programları Silmek

Uzun süredir kullanmadığınız programlar, telefon içerisinde gereksiz şekilde durabiliyor. Gerekli olmadan telefon içerisinde yer kaplayan her uygulamaların mutlaka silinmesi gerekir. Bunun nedeni, telefon hafızasının alanı ne kadar çok dolu olursa, telefonun işletim sisteminin güzel bir şekilde çalışması için o kadar alan azalacaktır. Bundan dolayı telefonunuzda olan tüm programları iyice gözden geçirmeniz doğru olacaktır.

Icloud Kullanmak

iPhone hızlandırma işlemi için telefonda yer alan medya dosyalarının çoğu silinmesi gerekir. Telefonda bulunan medya öğeleri herkesin bildiği gibi oldukça fazla yer kaplarlar. Yüklü olan video ve fotoğrafların, kısa aralıklarla kontrolü sağlanarak başka ortama aktarılması yardımcı olacaktır.

Yedekleme işleminin ardından bu verileri rahatlıkla silebilirsiniz. Fakat bunun yerine Icloud programını kullanarak cihazınızda yer alan medya dosyalarını kolayca saklamanız mümkündür. Aynı işi yapan birçok farklı Google uygulamalarını da kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Animasyonları Kapatmak

iPhone telefonları hızlandırma işlemleri içerisinde telefonda çalışan çeşitli animasyonların hareketlerini kısıtlama bulunuyor. Bunun gerçekleşmesi halinde telefonun hızlandırmasını sağlamak oldukça mümkündür. İşlemin yapılması için telefon içerisinde yer alan ayarlar bölümü açılmalıdır.

Bölüm içerisinde bulunan erişebilirlik kısmına giriş yapılır. Açılan yerde hareket yazısına tıklanır. Burada bulunan özellikler aktif hale getirilerek animasyon etkilerinin azaltılması mümkündür.

Otomatik Güncelleme Özelliğini Devre Dışı Bırakmak

iPhone hızlandırma işlemi için yazılımda bulunan otomatik güncelleme özelliğini tamamen devre dışı bırakılması bu hususta yararı dokunacaktır. Çünkü telefonda otomatik güncellemelerinin açık olması telefona yavaşlık sağlayabilir. Böylece telefon lazım olduğunda kullanmak istediğiniz zaman yavaş bir şekilde kullanabilirsiniz.

Üstelik cihazın arka planında program çalışma özelliğini kapatmak da gayet mümkündür. Böylece çalışır şekilde unutmuş olduğunuz tüm programlar, arka planda çalışmayacaktır. Telefonun ayarlar kısmına giriş yaptıktan sonra genel sekmesine tıklanır. Karşınıza çıkacak olan ekranda arka planda uygulama yenile kısmı kullanılarak, arka planda çalışma özelliği devre dışı bırakılır.

Mesaj Kutusunu Temizlemek

iPhone telefonunuzun mesaj kutusu içerisinde bulunan reklam mesajları veya uzun vakit bekleyen mesajlar, cihazın hafızasında büyük bir yer kaplıyor olabilir. Uzun zamandır mesaj kutunuzun içerisinde bekleyen gereksiz mesajları silmenizde fayda olacaktır. Bu sadece SMS bakımından değil, aynı zamanda uygulamalardan gelip biriken medya ve mesaj öğeleri içinde geçerli olmaktadır.

Fabrika Ayarlarına Döndürmek

Tüm yapmış olduğunuz bu işlemlerin sonucunda telefonunuz yavaş çalışmaya devam ediyorsa, telefonunuzun sıfırlanması gerekir. Bu işlem tamamen temizleme görevi gördüğünden cihazı hızlandıracaktır. Telefonunuzun içerisinde yer alan veriler bilgisayara aktarıldıktan sonra telefon sıfırlama işlemi yapılmalıdır. Ayarlar bölümünde bulunan genel sekmesi seçildikten sonra sıfırla ibaresine tıklanır. Böylece iPhone hızlandırma işlemi tamamlanacaktır.

Yorum Yap