İmei Numarasını Geri Getirme | Android

İmei numarası telefonlar için atanmış kimlik numaralarıdır. Ülkelerin sınırları içerisinde teknoloji kurumları arasında kayıtlı bulunması zorunludur. İmei numarası silinen veya başka bir ülke kaydı bulanan cihazlar, yerel düzeyde çalışmazlar. Bu durumda telefon kullanıcılarını aklına imei numarasını geri getirme seçenekleri gelmektedir. Belirli programlar veya yazılımlar ile güncel bir imei oluşturmak mümkündür fakat bu işlemde süre sınırına maruz kalmaktadır.

Ülkemiz sınırları içerisinde telekomünikasyon hizmetlerinden faydalanabilmek için geçerli ve güncel imei numarası kullanımı zorunludur. Yurt dışı kayıtlı cihazlar da yenileme ve aktif kayıt süresi verilse de bu süre sonunda cihaz kullanım dışı kalmaktadır. Bu durumda yeni bir imei numarası ile cihazın güncellenmesi gerekmektedir.

İmei Numarasını Geri Getirme Nasıl Yapılır?

İmei numarasını geri getirme işlemi birçok yöntem ile gerçekleştirilebilir. Çalınan imei numarası veya android telefonların root sonrasında imei numaraları kaybolduğu görülmektedir. Bu durumda aktif bir imei numarası oluşturana kadar cihaz kullanım dışı kalmaktadır. 

Çalınan veya root sonrası kaybolan imei numarası ise programlar veya yazılımlar ile geri getirilebilir. İmei numarasını yeniden atamak veya geri getirmek için oluşturulmuş programlar bulunmaktadır. Kullanımı ve kurulumu oldukça basit programlardır.

Yöntem 1:

 1. Eğer imei numarası kaybolmuş veya cihazdan silinmiş ise *#06# tuşlama yöntemini kullanarak imei numarasını öğrenebilirsiniz.

Yasal olarak işlem başlatmak için cihaz bilgilerinin yer aldığı satış faturasının süreç içinde mağdurun yanında bulunması zorunludur.

Yöntem 2:

 1. Cihazınız rootlu olmalıdır.
 2. İlk olarak Google Play’den veya internetten apk olarak “chamelephone” adlı uygulamayı yüklüyoruz.
 3. Uygulamayı açtığımızda “chamelephon would like to get root access” diye bir uyarı gelebilir, “allow” seçeneğine tıklıyoruz.
 4. Açılan ekranda IMEI1 ve IMEI2 yazan iki kutucuk olacaktır. Telefonunuzun kutusunda olan imei numarasını iki kutuya da yazıyoruz.
 5. Sonra aynı sayfadaki “Apply new IMEIs” seçeneğine tıklıyoruz, yeni gelen ekranda ise “change” seçeneğine sonra gelen ekranda ise “allow” seçeneğine tıklıyoruz.
 6. Son olarak biraz bekleyip telefonu yeniden başlatıyoruz.

Yöntem 3:

 1. Telefonumuzda *#*#3646633#*#* numarasını arama ekranında tuşlayıp “Mühendis Modu“nu açıyoruz.
 1. Sonra MTK Engineer Mode uygulamasını telefonumuza indiriyoruz. Google Play Linki
 1. Uygulamayı açtıktan sonra ekranı sola kaydırıp “connectivity” bölümüne getirip “CDS information“a tıklıyoruz.
İmei Numarasını Geri Getirme 1
 1. Yeni açılan ekranda “Radio information“a tıklıyoruz.
İmei Numarasını Geri Getirme 2
 1. Gelecek ekranda Phone1 – Phone2 yazısını görebiliriz, tek sim kart kullanıyorsanız Phone1‘e tıklayın.
 1. Sonra açılan ekrandaki kutucuğa AT +EGMR=1,7,”sizin imei numaranız” yazın ve SEND AT COMMAND tuşuna tıklayın.
İmei Numarasını Geri Getirme 3
 1. Son olarak uygulamadan çıkıp telefonu yeniden başlatabilirsiniz.

Paylaştığımız yöntemlerden hiçbiri olmazsa yorumlardan ulaşabilirseniz, yardımcı oluruz.

İlginizi çekebilir: WhatsApp Silinen Mesajları Görme

3 Comments

 1. Azmi 31 Aralık 2020
 2. Musa yası 6 Mayıs 2021
 3. Duygu 30 Haziran 2021

Yorum Yap