İmbat Nedir? | Nasıl Oluşur?

Türkiye bulunduğu konum bakımından birçok rüzgar türünün görüldüğü bir ülkedir. İmbat nedir diye sorulacak olursa da imbat Türkiye’de görülen rüzgar tiplerinden yalnızca bir tanesidir.

Hangi Mevsimde Eser

Yaz aylarında görülen bu rüzgar tipinde genellikle batıdan gelse de zaman zaman güneybatıdan da gelebilen bu rüzgar çeşidi denizden karaya doğru esmektedir. Arada sırada farklı şekiller alabilen imbat fırtına şeklinde de gelebilir.

İmbat Nasıl Oluşur

Ortaya çıkmasının sebebi deniz ve karaların farklı ısınması sonucunda oluşmaktadır. Ayrıca denizden karaya esebildiği gibi sabahın erken saatlerinde karadan denize doğru estiği de görülmüştür. Genellikle 2-3 kuvvette esen bu rüzgar Ege’de dağların denize dik olması sebebiyle gündüz vakitlerinde 4-5 kuvvetine çıktığı görülmüştür aynı zamanda ada, koy ve körfezlere daha yakın olan kısımlarda bu rüzgar türünün kuvveti 6-7 seviyelerine de rahat bir şekilde çıkmaktadır.

İmbat Nerede Oluşur

Türkiye özellikle kıyı Ege’de görülmektedir ve etki alanları da diğer rüzgar çeşitlerine göre fazla değildir. İzmir, Muğla gibi yerlerde görülen imbat etkili olduğu bölgeleri çok fazla soğutmasa da bir tık soğuttuğu söylenebilir.

İmbat Nedir

İmbat Rüzgarının Çeşitleri

İmbatın da kendi içerisinde 2 çeşidi bulunmaktadır. Bunlar deniz meltemi ve kara meltemi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Özellikle deniz meltemi Ege sakinlerinin sıcak yaz günlerinde oldukça memnun olduğu görülmektedir. Çünkü öğlen vakitlerinde gözüken bu deniz meltemleri denizden karaya genellikle hoş bir esinti getirmektedir. Fakat genellikle hafif esinti olarak görülen bu rüzgar çeşidi bazı durumlarda şiddetini artırmaktadır. Bu tür durumlarda şiddeti arttığında yöre halkı bu rüzgar çeşidine eşek imbatı da demektedir. Karanın ısınması sonucunda doğal olarak karalar üzerinde alçak bir basınç oluşacaktır. Aynı zamanda denizler de karalara göre kolay ısınamayacağı için bu sebeple karalara göre denizlerde yüksek bir basınç oluşacaktır. Yüksek basınçtan alçak basınca doğru bir akış oluşacaktır ve bu sayede de rüzgar oluşacaktır. Bu rüzgarlar Ege sahillerinde genellikle 12.00 ve 15.00 arası görülmektedir. Kara meltemi de deniz melteminin tam tersi olarak işlemektedir ve bunun sonucunda karadan denize doğru bir esinti oluşacaktır. Kara meltemleri de gece saatlerinde sıklıkla görülmektedir.

Türkiye’de Görülen Rüzgar Çeşitleri

İmbat dışında Türkiye’de pek çok farklı rüzgar çeşidi görülmektedir. Türkiye Kuzey Yarım Küre’de bulunduğu için güneyden gelen rüzgarlar sıcaklığı artırmaktadır. Türkiye’de görülen rüzgar çeşitleri arasında karayel bulunmaktadır. Kış aylarında görülen karayel rüzgarı Balkanlardan gelmektedir ve genellikle karla karışık şekilde görülmektedir. Bir diğer rüzgar çeşidi de yıldızdır. Rüzgar çeşitleri arasında etkisinin en yüksek olduğu rüzgar çeşitlerinden bir tanesi olduğunu söylemek mümkündür. Öyle ki yıldız rüzgarında deniz trafiği aksamaktadır ve soğuk bir etkisi vardır. Poyraz oldukça bilinen ve farklı karakterde gözüken bir rüzgar çeşididir. Hem yaz aylarında hem kış aylarında sıklıkla görülmektedir. Kış aylarında görüldüğü vakit çok etkili görülür ve sert ayazlar oluşmasına yol açar aynı zamanda yaz aylarında görüldüğü vakit de sıcak yaz aylarında serin bir hava yaratır ve oldukça kurudur. Samyeli rüzgarı keşişleme olarak da bilinmektedir ve Güney Doğu Anadolu bölgesinde sıklıkla görülmektedir. Etkili olduğu vakitlerde aşırı bir sıcak ve kuraklığa sebebiyet vermektedir.

Lodos da Türkiye’de görülen rüzgar çeşitleri arasında sıklıkla görülen bir rüzgar çeşididir. Lodos esiş hızı olarak bu rüzgar çeşitleri arasında belki de en şiddetlisidir demek mümkündür. Tıpkı yıldız rüzgar çeşidinde olduğu gibi lodos görüldüğü vakit de deniz ulaşımında büyük aksaklıklar görülmektedir. Lodos sıcaklığı oldukça yükselten bir rüzgar çeşidi olduğu için kış aylarında ani şekilde kar erimelerine sebep verdiği için sığ, çığ, sel gibi olaylar sıklıkla görülmektedir. Aynı zamanda soba kullanılan evlerde lodos görüldüğü durumlarda soba zehirlenmeleri görülme riski de oluşmaktadır. Günbatısı ve gündoğu Türkiye’nin batı ve doğu bölgelerinde özellikle yaz aylarına görülmektedir ve görüldüğü yerlerde de sıcaklık bir hayli artmaktadır. Bir diğer rüzgar çeşidi de etezyendir. Yunanistan kıyılarından gelen bu rüzgar Ege denizinin güneyine ve Ortadoğu ülkelerine doğru düzenli bir şekilde esmektedir. Geçmiş yıllarda Yunan tüccarlar bu rüzgar sayesinde ulaşımlarını sağladıkları için de bu rüzgarın ismi etezyen yani ticaret rüzgarı olarak kalmıştır. Görüldüğü üzere Türkiye’nin bulunduğu coğrafi konum sebebiyle birçok rüzgar çeşidi bulunmaktadır ve bu rüzgarlar oluşturmuş olduğu etkiyle hava sıcaklığını bir hayli etkilemektedir.

Yorum Yap