Paylaşımsız | Harici Ekran Kartı Nedir?

Harici ekran kartı demek, paylaşımsız ekran kartı ile aynı anlama gelmektedir. Çok nadir karşılaşılsa da bazı yerlerde “Offboard” ekran kartı olarak da isimlendirildiği görülmektedir.

Paylaşımsız ekran kartı kullanımı avantajlı bir durum olsa da birçok dezavantajı da yanında getirmektedir. Harici ekran kartının içerisinde; belleği, grafik işlemcisi ve soğutucu görevini üstlenen fanları bulunur. Bu donanım, grafiksel olarak gerekli tüm işlemleri işlemciye ihtiyaç duymadan bağımsız olarak tek başına yürütebilir.

Bilgisayar alırken harici ekran kartının bulunduğu bilgisayarları tercih etmek daha faydalı olacaktır. Çünkü harici ekran kartı demek, bilgisayar anakartı üzerinde bir ekran kartının varlığı demektir. Bu harici ekran kartının türü NVIDIA veyahut da ATI olabilir.

harici ekran kartı

Harici ekran kartının kullanımı yüksek performans ihtiyacı duyulan işlemlerde kullanıcıya performans kolaylığı sağlar. Özellikle güncel bilgisayar oyunlarını oynarken dahili yerine harici ekran kartı bulunan bir bilgisayar kullanılması çok büyük bir avantajdır, kullanıcının istediği performansı kazanmasına yardımcı olur. Harici ekran kartı kullanımı sadece oyunlarda avantaj sağlayan bir özellik değildir. Çok ağır işlerde, performans yüksekliğinin ön planda olduğu uygulamalarda harici ekran kartının kullanılması, bilgisayar belleğini, işlemci gücü ve CPU denilen ana işlemcinin yorulmasının önüne geçerek grafiklerin kolaylıkla monitörde görüntülenmesini sağlar.

Neden Harici Ekran Kartı Olarak Adlandırılır?

Harici olarak ekran kartı üzerinde kendi belleğinin bulunması paylaşımsız olarak adlandırılmasını sağlar. Ekran kartları tıpkı RAM’ler gibi okunabilir ve yazılabilir belleklere sahiptir. Harici ekran kartları da 1 GB, 2 GB ve 4 GB gibi bellek miktarlarına sahip olabilmektedir. Bu bellek miktarının kullanımı sadece grafikler içindir.

Ekran kartının grafiklerde kullanılması bilgisayar RAM miktarının kullanılmamasını, RAM’in olumsuz yönde etkilenmemesini sağlar. Anakartın içinde yer alan bir kart olmadığı için harici ekran kartı diye isimlendirilir.

Harici Ekran Kartının Avantajları/Olumlu Yönleri Nelerdir?

Harici ekran kartının kullanılması bilgisayar işlemcisinin yorulmasının önüne geçer. Yeterince güçlü bir ekran kartının bulunması işlemcinin üzerinde birikecek olan yükü alacaktır. Bilgisayarın oyunlarda kullanılmasında yüksek detay ayarlarına ve yüksek çözünürlüğüne sahip olmayı sağlar. Bir oyunun bilgisayarda çalışmıyor olması işlemcinin sorunu olarak algılansa da aslında bir oyun çalışmasındaki temel kriter harici ekran kartının özelliğidir.

Harici ekran kartı sadece oyunlarda avantaj sağlamayacaktır. Oyunun yanı sıra video düzenleme, tasarım yapma, çizim gibi işlemlerde de harici ekran kartı yoğun şekilde çalışma gösterir.

Harici Ekran Kartının Dezavantajları/Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Harici ekran kartının en önemli dezavantajı dizüstü bilgisayar kullanan kişilerin karşılaştığı bir sorundur. Harici ekran kartı, işlemci gibi bilgisayarda çok güç kullanan donanımlardan biridir. Bu nedenle harici ekran kartının kullanıldığı bilgisayarlarda pil kullanımı çok yüksektir, kısa sürede şarjın bitmesine neden olur.

Kısa sürede şarjın bitmesinin önüne geçilmesi için, yeni yapılandırılan çoğu bilgisayarın pil modunda kullanımında harici ekran kartının kapatılmasını sağlayan özellik vardır.

İlginizi çekebilir: Dahili Ekran Kartı Nedir

Yorum Yap