Hackathon Nedir?

Son yıllarda ismini sıkça duymaya başladığımız hackathon, aslında bir kodlama yarışmasıdır. Code Fest, Hackfest, Hack Day ya da Code Camp şeklinde de isimlendirilebilir.

Bu yarışmada yazılım alanında uzmanlaşmış kişiler, programcılar, bilgisayar mühendisleri ya da ara yüz tasarımcıları yarışır. 3 ila 5 kişiden oluşan gruplar 1-2 gün süresince çalışıp birlikte özgün bir proje ortaya koymaya çabalarlar.

Neden Hackathon Yarışmaları Düzenleniyor?

Aslında hackathonu şirketlerin düzenlediği organizasyonlarla duymaya başladık. Birçok firma bu yarışmaları düzenlemeye başladı, çünkü bu organizasyonların kendilerine de pek çok faydası var. Biz ise iki ana sebebe odaklanacağız. Şirket, yarışma sonucunda ortaya çıkan ürünü kendisi kullanabilir. Mesela Facebook firması 3 ayda bir düzenlediği hackathonlarla çokça ürün ortaya koymaktadır.

Hackathon Nedir

Ayrıca şirketler yeni yetenekleri keşfetmek isteyebilirler. Her kurumsal firma alanında en iyi kişilere bünyesinde yer vermek ister. Ancak bazen iyi kavramı sadece iş deneyimi ya da diploma ile ölçülemez. Bu yüzden hackathon gibi organizasyonlar gizli yeteneklerin ortaya çıkması için bulunmaz bir nimettir. Dahası yeteneklerini kanıtlamak isteyen kişiler için de büyük bir fırsattır. Bu sayede başarılı ve gelecek vadeden gençler büyük firmalara ulaşabilir ve seslerini duyurabilirler.

Kimler Hackathona Katılabilir?

Elbette her yarışmanın şartları ve koşulları değişiklik gösterebilir. Ancak hackathonda yarışmak için herhangi bir kısıt bulunmamaktadır. Kendini teknoloji alanında geliştirmiş herkes bu yarışmalara dahil olabilir. Yani yazılım geliştiricileri, yazılımcılar, bilgisayar programcıları ve ara yüz tasarımcıları en uygun adaylardır. Ayrıca hackathonu düzenleyen firmada bir iş fırsatı bulmak isteyenler de bu yarışmaları en iyi şekilde değerlendirebilirler.

Hackathona Katılmak Kişiye Ne Katar?

Bir hackathona katıldığınızda yepyeni insanlarla tanışıp sosyalleşme fırsatı bulabilirsiniz. Herkesin becerileri ve ilgi alanları farklıdır. Takım halinde yarışacağınız için yepyeni şeyler öğrenebilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca yeni yazılımcılar ile tanışabilir, sektörünüze dair taktikler alabilirsiniz.

Hackathon Nedir

Yeteneklerinizi, deneyimlerinizi ve bilgilerinizi bu yarışmada test edebilir, onları en iyi şekilde kullanabilir ve bunu bir iş fırsatına dönüştürebilirsiniz. Ayrıca başarılı olmanız durumunda ürettiğiniz projeyi gerçekleştirme şansına sahip olursunuz. Hemen her hackathonda yarışmanın sonunda staj ve iş imkanları sunulur. Başlı başına yararlı bir deneyim olmasının yanında kariyerinizde yeni kapılar açabilir.

Hackathon Yarışmaları Nasıl Olur?

Hemen hemen tüm hackathon yarışmaları yarışmanın konusuna vurgu yapan bir sunum veya konuşma ile başlar. Başlangıç sunumunun ardından yarışmacılar yeteneklerine ve ilgi alanlarına göre takımlara ayrılırlar. Ayrıca yarışmalara kendi takımınızı kurup onunla da katılabilirsiniz. Öte yandan yalnız katılmanız da sorun değildir. Yarışmada bir takıma mensup olabilirsiniz.

Hackathon Nedir

Takımlar oluşturulduktan sonra yarışma heyecanı başlar. Her takıma görevleri verilir. Takım üyeleri hep birlikte beyin fırtınası yaparak fikirlerini paylaşır. Ortaya çıkan fikirlerin kod haline getirilmesi gerekir. Bu aşama birkaç gün ya da hafta sürebilir. Yarışmayı düzenleyen kurum yarışmacılara içecek ve yiyecek tedariki sağlar. Bazı yarışmalarda uyku alanı bile temin edilebilir.

Yarışma sona erdikten sonra her grup kendi fikrini düzenlenen oturumda jüri üyelerine ve diğer yarışmacılara sunar. Yarışma boyunca çekilen görüntülerin yayınlandığı bir video gösteri ile hackathon sona erer.

Yorum Yap