Formasyon Eğitimi Nedir? Formasyon Eğitimi Nasıl Alınır?

Formasyon eğitimi nasıl alınır sorusu, öğretmen olmak isteyen birçok vatandaş tarafından merak edilen bir sorudur. Formasyon eğitiminin nasıl edinilebileceğinden bahsetmeye başlamadan önce, onun ne olduğunu anlatmak gerekir. Uzun adı pedagojik formasyon olan bu eğitim kısaca, öğretmenlik mesleğine hazırlanan bireylere verilen öğretmenlik eğitimidir.

Pedagoji, çocuk psikolojisi ve gelişiminden anlamak, çocukları tanımak adına verilen eğitimdir. Öğretmenlik mesleğini yapacak olan kişinin, çocukları iyi tanıyabilmesi, onların dünyasını anlayabilmesi gerekmektedir. Bu sebeple ülkemizde, öğretmen olmak isteyen bireylere eğitim fakültesinde bu eğitim verilmektedir. Eğitim fakültesinden başka fakültelerde eğitim gören öğretmen adayları ise, formasyon eğitimiyle öğretmenliğe hazır hale gelebilir.

Pedagojik Formasyon Başvuru

Eğitim fakülteleri dışında farklı fakülte ve bölümlerde okumakta olan öğretmen adaylarının, öğretmenlik yapabilmek için pedagojik formasyon eğitimine başvuru yapması gerekir. Bu eğitimi almaya hak kazanan öğrenciler, eğitim sonunda pedagojik formasyon belgesine sahip olur, devlet ve özel eğitim kurumlarında öğretmenlik yapma profesyonelliğini edinmiş olurlar.

Pedagojik Formasyon 2022-2023

Formasyon eğitimi nedir nasıl alınır şeklinde sorulan sorulara verilen yanıt, yıllara göre değişiklik gösterebilir. Bir sene önce formasyon eğitimine herkes kaydolabilirken, bir sene sonra eğitim daha sıkı şartlara bağlanabilir. Örneğin bir sene İlahiyat fakülteleri için başvuruyla Eğitim fakültelerinden alınabilen formasyon, başka bir sene İlahiyat fakülteleri bünyesinde verilmeye başlanabilir.

2020 yılından önce, formasyon eğitimi nasıl alınır konusu eski usulle devam etmekteydi. Formasyon eğitimi için başvuru yapan farklı fakülte öğrencileri, eğitim fakülteleri bünyesinde sertifikalarını alabiliyorlardı. Ancak 2020’de çıkan bir kararla, eski usul formasyon eğitimleri kaldırılmış, yerine bu eğitim amacıyla getirilen farklı alternatifler getirilmiştir.

MEB Formasyon Alabilen Bölümler

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan resmi yazıyla, pedagojik formasyon eğitiminin kaldırıldığı duyurulmuştur. Öğretmenlik yapmak isteyen eğitim fakültesi haricindeki bölümlerden mezun olan adayların, lisansüstü programlarla pedagojik eğitimini alması ön görülmüştür. Yüksek Öğretim Kurumları bünyesinde verilmekte olan tezli ve tezsiz yüksek lisans bölümleri seçenekleriyle, öğretmen adayları bu formasyona sahip olabilecekler.

Eğitim fakültesi dışında yer alan her fakülteden aday, bu eğitimi alarak öğretmenlik başvurusu yapmaya hak kazanabilmektedir.

Çocuk Gelişimi Formasyon Nasıl Alınır

Çocuk gelişimi bölümü, eğitim fakültesi bünyesinde yer almayan bir bölümdür. Formasyon eğitimi nasıl alınırsorusu, çocuk gelişimi mezunlarının da sıkça sorduğu bir sorudur. Çocuk gelişimi mezunları, gerekli olan çocuk eğitimi, eğitim psikolojisi, ölçme ve değerlendirme, sınıf yönetimi, rehberlik ve öğretmenlik uygulaması gibi pek çok dersi alarak, öğretmen olma adayı olabilir.

Bu eğitimler pedagojik formasyon dahilinde öğretmen olma adaylarına verilmektedir. Son ve geçerli olan uygulamayla yüksek lisans eğitimiyle bu formasyona sahip olabilirler. Çocuk gelişimi mezunları formasyoneğitimi nasılalınır konusunda araştırmalarını yaparak, gerekli başvurularda bulunabilir. Bu eğitim sonunda anaokulu öğretmenliği gibi kendilerine uygun branşlarda çalışma yetkinliğini edinebilirler.

 

 

 

Yorum Yap