Evde Yapılabilecek Hobiler

İçinde bulunduğumuz karantina dönemlerinde zaman zaman evde bu kadar çok vakit geçirmek oldukça zor hale gelebiliyor. Bu durumda da yapacak yeni şeyler, edinecek yeni hobiler arıyoruz. Edinilen her yeni hobi, üstüne düşülüp yeteri kadar çalışıldığı zaman bir yetenek, hatta gelir elde edilebilecek bir iş haline dahi gelebilir. Bu hobileri sermayeli ve sermayesiz olarak ikiye ayırabiliriz. Aslında hemen hemen her biri için başlangıçta ihtiyaç olan araç gereçler gerekse de bazıları çoğu evde bulunan şeyler.

evde yapılabilecek hobiler

Kodlama

İlk başlığımız kodlama. İnternetin ve kaynakların bu kadar bol olduğu dönemlerde edinilmesi en kolay yeteneklerden birisi. Çevremizden sürekli duyuyoruz: “kodlama geleceğin mesleği”, “bilgisayarcılar çok kazanıyor” gibi sözleri. Aslında bu sözler her ne kadar klişeleşmiş sözler gibi görünse de bir bakıma yaptığı işi en iyi şekilde yapmaya çalışan kişiler için doğru bir hal alabiliyor. Kodlamanın çeşitli alanları bulunuyor: Web Programlama, Masaüstü, Mobil, Oyun programlama gibi. Bunların bazıları güçlü bir bilgisayar gerektirirken web programlama için sadece not defterinden dahi kod yazabiliyoruz. Bu hobiyi Freelance (serbest çalışmak) şeklinde bir iş haline getirip gelir elde etmek de istikrarlı bir çalışma gerektiriyor.

Resim Yapmak

Resim yapmanın başlangıç aşamasında pek bir geliri olduğunu söyleyemeyiz. Fakat çizimleri ileri bir seviyeye getirdikten sonra iş mutlaka satış aşamasına gelecektir. Bunun yanı sıra da akıldakileri bir kâğıda dökmek ve geçici bir süre gündemden soyutlanmak için muazzam bir yöntem resim yapmak. Resim yapmak için profesyonel malzemeler de gerekmiyor, bir kalemle dahi karakalem çalışması yapabiliriz. Ayrıca da internet üzerinde düzgün çizim yapmaya dair de birçok pratik alıştırma eğitimine ücretli ve ücretsiz bir şekilde erişebiliriz.

El Yapımı Eşyalar

Bazen bir kartondan, bir plastikten veya benzeri atık eşyalardan evde bulunduğu yere güzel bir görüntü katacak dekorasyon eşyaları yapabiliriz. Bununla birlikte temel elektronik bilgisi ile de ışıklar, sensörler kullanarak daha işlevli ve güzel şeyler ortaya çıkartabiliriz. Elektrik ve Elektronik alanında da başlangıç seviyesinin üstüne çalışarak yeni bilgiler katarak bunu bir gelir kapısı haline getirebiliriz.

Bitki Yetiştirme

Küçük birkaç saksı, biraz toprak ve tohum veya fidanlarla evde birbirinden güzel bitkiler ve çiçekler yetiştirebiliriz. Bahçe, balkon veya cam kenarında dahi yetişebilecek bitkiler bulunuyor çeşitli marketlerde. Bitki yetiştirmenin insan sağlığına ve psikolojisine olan faydaları da saymakla bitmeyecek derecede. Ayrıca da yeni bir el becerisi edinmek için güzel bir alan bitki yetiştirmek. Ve her konuda olduğu gibi bunda da internet üzerinde birçok bilgi kaynağı ve rehber bulunuyor.

Dil Öğrenme

Hemen hemen her konuda olduğu gibi bunun için de internette birçok bilgi kirliliği olsa da, çok fazla doğru kaynak olduğu şüphesiz. Yazma, okuma, konuşma ve dinlemeye dair başta İngilizce olmak üzere birçok dilde oldukça fazla kaynak bulunuyor. Ayrıca yeni bir dil öğrenmek de internet üzerinde yaptığımız yabancı dildeki aramalarda önümüze oldukça farklı kaynakları da çıkartıyor.

Yorum Yap