En İyi Vampir Dizileri | Güncel Liste

En İyi Vampir Dizileri

Fantastik doğaüstü filmler her zaman ilgi çekiyor. Bunun için biz de en iyi vampir dizileri ve konularını liste halinde bir araya getirerek hangi kanalda hangi saatte yayına girdiği konusunda her bilgiye ulaşabileceğiniz en iyi yapımlara yer verdik.

Vampir dizileri denildiği zaman geçmişten bugüne kadar uzanan en iyi yapımlar şunlar:

En İyi Vampir Dizileri

  1. Vampire Diaries
  2. Buffy The Wampire Slayer
  3. The Originals
  4. True Blood
  5. Moonlight

yapımları fantastik vampir dizileri denildiği zaman herkesin hafif korku dolu anımsamayla hemen hatırlayacakları en iyi diziler arasında yer almaktadır. Şimdi de bu dizilerin konusuna, oyuncu kadrosuna, hangi televizyon kanalında yayınlandığına da bir göz atalım.

Vampire Diaries

Vampire Diaries

2009 yapımı televizyon dizisinin yönetmenliğini Julie Plec ve Kevin Williamson birlikte üstlendi. Yapım ülkesi ABD olup dizi 2009 – 2017 yılları arasında tam 8 sezon sürdü. Dizinin önde gelen oyuncu kadrosu arasında Paul Wesley, Ian Somerhalder ve Candice King gibi Hollywood starları yer alıyor.

Dizinin konusuna gelecek olursak Mystic Falls kasabasında tıpkı kasabanın adı kadar mistik olaylar gelişmeye başlar. Kasabada ölülerin dirildiği ve dirileri de aralarına katarak onları da birer vampire yani insan kanı emiciye dönüştüren ardı ardına olaylar baş göstermeye başlar. Damon ve Stefan kasabanın insan kanı emicileri olarak ailesini yakın zamanda kaybettikten sonra teyzesinin yanında hayatının geri kalan zamanını geçirmek zorunda kalan Elena ve kardeşinin başına geçenleri bir bir konu alıyor. ABD yapımı en iyi vampir dizileri arasında yer alan dizi Amerikan E2 kanalında her gece 03.30 – 04.15 saatlerinde yayınlanmıştır.

Buffy The Wampire Slayer

Buffy The Wampire Slayer

1997 yılı yapımı fantastik vampir dizisi 2003 yılına kadar devam etmiştir. Dizinin yönetmen koltuğunda Joss Whedon oturmuştur. Nicholas Brendon, Anthony Head, Sarah Michelle Gellar gibi Hollywood yıldızlarının yer aldığı vampir dizisinde olaylar şu şekilde gelişiyor.

Buffy Summers bir basketbol takımında basketbol oyuncusu olarak yer alıyor. Amerikan basketbolcuları arasında adet olduğu üzere o da basket koçuyla çıkmaya başlayacaktır. Basketbol kaptanı Merrick kendisini gizemli yaratıklardan yani vampirlerden her zaman koruyacağına dair kendisine söz vererek her zaman onu güvende hissettireceğini söylemektedir. Kendisinin ayrıca dünyayı vampirlerden kurtarmak için Tanrı tarafından seçkin kişi olduğunu da basketbolcu sevgilisine her fırsatta söyler. Bakalım gerçekler de öyle mi cereyan edecektir…

The Originals

The Originals

The CW televizyon kanalında 2013 – 2018 yılları arasında 5 sezon tam 42 dakikalık yayınlanan vampir dizisi dram, korku ve gerilim dolu anlar yaşamak isteyenlerin en iyi vampir dizileri arasında geliyor.

Klaus Mikaelson ve ailesi 1919 yılında New Orleans şehrine dönme kararı alır. Şehrin kuruluşunda burada doğan Klaus ve ailesi babasının sıkı baskısı nedeniyle şehri terk etmek zorunda kalır. Babasının ölümünün ardından yeniden doğdukları bu kente dönmeyi kafasına koyan Klaus şehri işgal eden kurt adamlar ve nesiller arası sürekli gelişen köken vampirlerden habersizdir doğal olarak…

Şimdi New Orleans şehrinde kendisini bekleyen mücadelede insan kanı emicilerle olan amansız mücadelesini seyretmek vardır. Dizinin başrolünde Joseph Morgan, Phoebe Tonkin, Charles Michael Davis gibi oyuncular yer almaktadır.

True Blood

True Blood

2008 yapımı fantastik doğaüstü ABD yapımı dizinin yönetmenliğini Alan Ball ve Mark Hudis birlikte üstlenmektedir. Dizi en iyi vampir dizileri arasında yerini korumuş durumda. 2008 – 2014 yılları arasında tam 7 sezondur ekranda kalmayı başaran dizinin öyküsü ise şöyle:

Bon Temps adlı küçücük kasabada geçimini garsonluk yaparak temin eden bir kadın. Henüz evli değil ve bir erkek kardeşi ve büyükannesiyle birlikte yaşamını sürdürüyor. Kasabada sıra dışı olaylar cereyan etmeye başlar. Japonlar özel olarak formüle ettikleri sentetik kanla tabutlardan çıkarak insanlara doğru yaklaşan ölüler… Bu ölülerin tek farkı diriler gibi yürümesi hatta dirilerin kanını emmesi.

Tam 174 adet bu kan emici vampir sürüsü Garson Sookie Stackhouse ve ailesiyle musallat oluyor. Ve de onların hayatını alt üst etmeye hazırlanıyor. Oscar ödüllü yönetmeniyle en iyi vampir dizileri denilince hemen akla gelen bu yapım HBO kanalında ve E2 kanalında gece saat 03.20 – 04.15 arasında seyirciyle buluşturuluyor.

Moonlight

Moonlight

2007 – 2008 yıllarında 1 sezon CBS televizyonunda yayınlanan vampir dizisi Warner Bros yapımı olarak ekranlara gelmiştir.

Televizyon dizisinin yönetmen koltuğunda Ron Koslow oturmuştur. Mich John rolüyle Alex O’Loughlin karısı Caroline’nin kendisini ısırmasıyla vampire dönüşür. Artık o, şişelediği kanları içerek yaşayan bir kişi haline gelmiş durumda. Kendisini analog kameralar görüntüleyemiyor. Ama klasik vampirler gibi dini simgelerden etkilenmiyor yani onu haç, vaftiz suyu ya da kilise çanları korkutmuyor, ürkütmüyor. Kısa bir süre önce tanıştığı muhabir Beth Turner ise yine sıra dışı olayların peşine düşüyor. Mick ile yakından tanışması da arasında duygusal yakınlığın artmasına neden oluyor. Artık ona gerçek kimliğini belli etmeden yani ona muhabir olduğunu söylemeden onunla yakınlık kurmak zorunda kalacaktır. Bu vampir insanları kemirmek ve kanını içmekten elbette hoşlanıyor. Yapım 2007 yılının en çok merak edilen kısa sezonlu Warner Bros yapımı özelliği taşıyor.

One Response

  1. Sarp 16 Aralık 2019

Yorum Yap