Dudak Çatlaması Nedenleri ve Tedavisi

Dudak çatlaması çok sık karşılaştığımız sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Çok ciddi olmamakla birlikte rahatsız eden ağrı yapan ve görsel olarak da huzursuz eden dudak çatlamasının en temel sebebi vücudun susuz kalmasıdır.

Dudak çatlamalarını iki başlık altında inceleyebiliriz aslında. Bu iki başlık da dış ve iç etkenler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dudak Çatlaması Nedenleri

Dış etkenler

Dış etkenler dediğimiz durum aslında mevsimsel hava değişimleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Dudaklar oldukça ince bir deriye sahiptir. Dolayısı ile de soğuk havayla ya da direkt güneşle temas etmesi durumunda dudaklar kurumaktadır. Bunun içinde yapılacak tek şey dudağı devamlı olarak nemlendirmektir.

dudak çatlaması

Dış etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan dudak çatlamasının bir başka nedeni ise oldukça kalitesiz, sağlıksız bir şekilde üretilen kozmetik ürünleri kullanmak dudak çatlaması nedenleri arasındadır.

İç Etkenler

İç etkenler dediğimiz durum ise aslında hem vücudun bağışıklık sisteminin düşmesi ve buna karşı gösterdiği tepki hem de bizim dudağımız için yaptıklarımız olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumu şu başlıklar altında inceleyebiliriz:

Vücudun susuz kalması: Herkesin günlük alması gereken su miktarının gereğinden az alınması vücudun susuz kalmasına neden olmaktadır.

Vitamin eksikliği: Dudak çatlamasının nedenleri arasında hiç akla gelmeyen vitamin eksiklikleridir. Vücudun ihtiyacı bu vitaminlerin vücutta bir görevi bulunmaktadır. Oldukça önemli olan A, B2 ve B3 vitamin eksikliği sonucu ortaya dudak çatlaması ayrıca yine bazı kan hastalıkları nedeni ile de bu durumla karşı karşıya gelebilmekteyiz.

Dudak çatlaması nedenleri ve tedavisi için bir uzman görüşü almak her zaman çok daha yerinde bir davranış olacaktır.

Çinko Eksikliği: Dudak çatlamasının nedenleri arasında vücutta yeteri kadar olmayan çinko eksikliğidir. Çinko eksikliğinin neden olacağı bu durum için doğru beslenmek en doğru yöntemdir. Çinko eksikliğine iyi gelen dana eti, kuruyemiş, peynir, fasulye vb. besinlerin düzenli aralıklarla tüketilmesi oldukça önemlidir.

Dudak çatlamasının nedenleri arasında çok sık yaptığımız tükürükle ıslatmak da dudakların yarılmasına neden olacaktır. Gün içinde bol bol su tüketmek, bol bol sebze meyve yemek, doğal dudak peeling uygulamak çok yardımcı olacaktır.

Yorum Yap