Çekirdek Yükü Nedir? | Nasıl Bulunur?

Bir atomun çekirdek yükünün, proton sayısına eşit olduğu bilinmelidir. Bunu iyi anlayabilmeniz adına detaylı şekilde anlatmamız gerekir.

Çekirdek yükü, bir atomun proton sayısına eşittir. Aynı zamanda çekirdek yükü atomun periyodik tablodaki yerini belirler, yani atom sayısına da eşittir.

çekirdek yükü nedir

Çekirdek Yükü Nasıl Bulunur?

Atom numarası = Proton sayısı = Çekirdek yükü” şeklinde bulunur.

Çekirdek Yüküne örnek verecek olursak Helyumun çekirdek yükü 2’dir.

Bir atomu yakınlaştıracak olursak; protonlardan, nötronlardan ve elektronlardan ve bir sürü boş alandan oluştuğunu görebiliriz. Bir örnekle açıklayacak olursak; 50 metre genişliğinde bir olimpik yüzme havuzu düşünün. Bu havuzu bizim atomumuz olarak ele almaya çalışalım. Atomumuzun merkezinde çekirdek bulunur.

Çekirdek, protonlar ve nötronlardan oluşur. Ama çekirdeği havuzumuzda bulabilmemiz neredeyse imkansızdır, çünkü havuzumuzda çekirdeğin boyutunun kum tanesi büyüklüğünde olduğunu düşünebiliriz. Çekirdeğin etrafında elektronlar rastgele dolanmaktadır. Elektronlar, protonlardan ve nötronlardan bile daha küçüktür. Atomumuzda sadece 2 elektron olduğunu varsayalım. Bunlar, 50 m’lik havuzumuzdaki kum tanelerimiz etrafında rastgele hareket edecektir. Geriye fazlasıyla boş alan kaldığını söyleyebiliriz.

Bir protonun çok küçük bir kütlesi vardır ve aynısı nötronlar ve elektronlar için de geçerlidir. Bu yüzden onları birbirleriyle ilişkili olarak tartmaktayız. Bir protonun kütlesini 1 olarak atarız, nötronun protonlara benzer bir kütlesi vardır, bu sebeple onlara da 1 kütlesi verilir. Ancak elektron çok daha hafiftir ve 1/1840 kütleye sahiptir. Protonların ve nötronların kütlesinin elektronlara göre ne kadar ağır olduğunu düşünürsek, bir atomun kütlesinin çekirdeğe konsantre olduğunu açıkça anlayabiliriz.

Çekirdek Yükü Neden Proton Sayısına Eşittir

Protonlar, nötronlar ve elektronlar farklı yüklere sahiptir. Protonlar pozitif, nötronlar nötr, elektronlar ise negatif yüklüdür. Bir atomun yükü her zaman nötrdür, yani bir atomda her zaman aynı miktarda proton olması gerekir. Nötronların sayısı değişebilir ve tüm atomun yükünü etkilemezler. Bu yüzden de çekirdek yükü, proton sayısına eşittir ve atomun çekirdek yükünü proton sayısı belirlemektedir.

İlginizi çekebilir: Nükleon Sayısı Nedir

Yorum Yap