Bilgisayara Şifre Koyma | Windows 10 – 7

Evde, işte, cafede ve daha birçok yerde bilgisayar kullanımı artık vazgeçilmez araçlarımızdan bir tanesi haline gelmiştir. Telefonlarına şifre veren kullanıcılar bilgisayarlarını da şifre vermek isteyebilirler. Lakin bilgisayara şifre koymayı bilmeyen bir kullanıcı için bu durum biraz can sıkıcı olabilir. Hâlbuki bilgisayara şifre koyma adımlarını çok basit ve zahmetsiz olarak siz de yapabilirsiniz. Hem de kısa bir süreyle… Ayrıca şifre ile parolanın aynı anlama geldiğini de ifade edelim. O zaman bilgisayara şifre (parola) verme adımları nelerdir? Gelin birlikte göz atalım.

Bilgisayara Şifre Koyma

Şimdi resimli anlatımla siz de Windows 10 ve Windows 7 bilgisayara şifre koyma işlemi yapabileceksiniz.

Windows 10 Şifre Koyma

  1. İlk olarak Windows 10 bilgisayarınızın ayarlar bölümüne giriyoruz. Sonrasında aşağıdaki gibi bir alan bizi karşılıyor. Buradan hesaplar kısmına tıklıyoruz.
bilgisayara şifre koyma
  1. Hesaplar kısmına tıkladıktan sonra sol taraftaki sütunda bulunan “Oturum açma seçenekleri” yazan yere tıklıyoruz. Sonrasında karşımıza gelen sayfadan “Parola” yazan yere tıklıyoruz.
bilgisayara şifre koyma
  1. Burada hesabımızın bir şifresi olmadığını söyleyecektir. Ekle butonuna tıklıyoruz.
bilgisayara şifre koyma
  1. Karşımıza parola oluşturma sayfası gelecektir. Burada yeni parolamızı ve parola ipucumuzu yazıyoruz. İşlemimizi bitirdikten aşağı tarafta bulunan “İleri” butonuna tıklıyoruz.
bilgisayara şifre koyma
  1. Ve işlem tamam. Windows 10 bilgisayara şifre koyma işlemimiz tamamlanmıştır. Aşağıda bulunan “Son” butonuna tıklayarak çıkıyoruz.
bilgisayara şifre koyma

Windows 7 Şifre Koyma

Windows 7 bilgisayara şifre koymak için ilk olarak başlat düğmesinden ya da masaüstünden ‘denetim masası’na giriyoruz. Karşımıza gelen ekrandan “Kullanıcı hesapları”na tıklayıp giriyoruz. (bk. Şekil 1)

Şekil 1: Denetim Masası / Kullanıcı Hesapları

1 2

Daha sonra gelen kullanıcı hesapları ekranından “hesabınız için bir parola oluşturun” kısmına tıklıyoruz.

Şekil 2: Kullanıcı Hesapları

windows 7 şifre koyma

Şimdi gelen ekran, bizden bir şifre isteyecektir. İki kere şifremizi girip parola oluştur butonuna tıklayıp çıkıyoruz. Ayrıca verilen şifreyi unutmamak için aynı ekrandan şifre hatırlatıcı bir ipucu’da verebilirsiniz. Ama illa ki bir ipucu vermeniz de gerek yoktur. Artık böylece bilgisayara şifre vermiş olduk. Bilgisayar her açıldığında sizden şifre isteyecektir.  (bk. Şekil 3)

Şekil 3: Hesaba Şifre Verme

windows 7 şifre koyma

Küçük bir Hatırlatma: Bilgisayara vereceğiniz şifre sayısal olmasına dikkat ediniz. Çünkü harflerden oluşacak bir şifre, klavye dili değiştiğinde hiçbir işe yaramayacaktır.  Yani siz ne kadar doğru şifre girseniz de bilgisayar bunu yanlış olarak algılayacaktır.

Yorum Yap