Arbitraj ile Para Kazanmak

Arbitraj ile para kazanmak istiyorsanız öncelikli olarak Arbitraj’ın anlamını bilmeniz gerekmektedir. Arbitraj, bir varlığı pazardan ucuza satın alarak, satın alınan bu varlığı bir pazarda yüksek fiyat üzerinden satmayı ifade etmektedir. Günlük yaşantıdan örnek vermek gerekirse Ankara şehrinde ve Gaziantep şehrinde satın alacağımız mal üzerine bir pazar kurulduğunu varsayalım. Bu pazarlarda elma satılmaktadır ve her iki pazarda da yer alan elmalar aynı kaliteye sahiptirler. Gaziantep’te bulunan elmaların kilosu 3 tl iken Ankara’da bulunan elmaların kilosu 6 tl’dir. Arbitraj yapılarak Gaziantep’te satılmakta olan elmalar satın alınarak Ankara’da satılmakta ve kar elde edilmektedir. Bu durum hem risk arz etmez hem de kar elde etmeye yardımcı olur.

Arbitraj ile Para Kazanmak

Arbitraj İşlemi ile Para Kazanılır mı?

Arbitraj ile para kazanmak, zorlu bir işlemi kapsamamaktadır. Burada yapılan şey özdeş sayılan malı daha ucuza alıp daha pahalı bir şekilde satmaktır. Bu işlem gerçekleştirildiği zaman riske girme söz konusu değildir. Her ne kadar risksiz bir işlem olsa da arbitraj ile para kazanmak ne yazık ki zordur.

Arbitrajın etkinsiz piyasalarda gerçekleştirilmesi durumunda para kazanıldığını söylemek doğrudur. Etkin olan piyasalarda piyasada bulunan herkesin bilgiye erişimi söz konusudur. Bu nedenle özdeş kalitedeki mallar genellikle aynı fiyattan satışa sunulmaktadır. Durum böyle olunca arbitraj fırsatı ile karşılaşmak ne yazık ki söz konusu olmaz. Etkin olmayan piyasalarda ise özdeş malların farklı fiyatlardan satışı söz konusu olacağından arbitraj yapabilmek için fırsatlar doğduğu söylenebilir.

Arbitraj ile para kazanmak için yapılması gereken şey fırsat ortaya çıktığı zaman özdeş olan malları ucuz pazardan satın almaktır. Satın alınan bu malları pahalı pazarlarda satarak kar elde edebilmek için kısa bir süre gerekmektedir. Bu işlemi kısa bir süre içerisinde gerçekleştirmezseniz kar elde edebilmeniz pek de söz konusu olmaz. Çünkü piyasalarda zamanın geçmesi, piyasada bulunan kişilerin özdeş malların fiyatları hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamaktadır. Arbitrajdan kar elde edebilmeyi isteyen kişiler algoritmik yazılım geliştirerek bu işlemleri kısa süre içerisinde tamamlarlar.

Algoritmik yazılımların temel amacı arbitraj fırsatlarını yakalarak bu fırsatlardan maksimum karı elde etmektir. Piyasaların küreselleşmesi durumunda fırsatlarda azalmalar söz konusu olduğu için para kazanmak zorlayıcı olmaktadır.

Arbitraj ile Para Kazanmak

 

Arbitraj ile Para Kazanmak Riskli Midir?

Para kazanmak isteyen kişiler bu işlemin riskli olup olmadığını sorgulayabilirler. Arbitraj işlemi risk taşısa da diğer finans işlemleri düşünüldüğü zaman taşıdığı riskin oldukça düşük olduğu gözlemlenm

ektedir. Bu nedenle hızlı sonuçlar elde etmek istiyorsanız ve bu işlemlerin karlı olmasına dikkat ediyorsanız arbitraj işleminden yararlanabilirsiniz.

Arbitraj işlemini dahil olduğunuz piyasada dünyanın neresinde olursanız olun gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemleri dilediğiniz her zaman yapabilirsiniz. Arbitraj işlemi yapabilmek adına genellikle özel yazılımlar geliştirilmiştir. Bu yazılımları kullanırsanız oldukça düşük bir riskle kar elde edebilirsiniz.

Arbitraj İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir?

Arbitraj işlemi ile para kazanmak istiyorsanız bu işlemlerin dolaylı veya dolaysız olarak iki farklı çeşitle gerçekleştirileceğini bilmeniz gerekmektedir. Dolaysız arbitraj işlemi gerçekleştiriyorsanız burada bir piyasadan satın aldığınız malı başka bir piyasaya veya başka bir ülkeye satmanız söz konusu olacaktır.

Dolaylı arbitraj işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız bu durumda da gerçekleştirdiğiniz işlemleri ikiden fazla piyasa ve ülkede gerçekleştirmeniz beklenir. Örnek verilmesi gerekirse bir borsadan Dolar üzerinden satılan malı Euro ile alıp Türk Lirası ile satma durumunuzdur.

Arbitraj Hesaplama

Para kazanmak istiyorsanız arbitraj hesaplaması yapabilmeyi bilmeniz gerekmektedir. Arbitraj işlemi şüphesiz ki spot fiyat ile teorik fiyat arasındaki köprü oluşumunu ifade etmektedir. Spot fiyat üzerinden vadeli fiyat çıkarılır ve vadeli fiyata bölünür. Hesaplamalar üzerinde sürekli dikkat etmeniz ve grafiklerin iniş çıkışlarını takip etmeniz gerekir.

Risksiz Kazanım

Arbitraj ile para kazanmayı risksiz bir hale getirmek istiyorsanız bu durumda günümüzün piyasa koşullarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Piyasa koşullarının değişim göstermesi ile birlikte piyasalar iç içe geçmiş durumdadır. Bu durumda küreselleşmenin etkisi söz konusudur.

Piyasaların iç içe geçmesi ile birlikte bir algoritmaya sahip olmadan manuel bir biçimde piyasalardaki fiyat hatalarını yakalamak oldukça zor bir hal almıştır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte kişiler bu hataları algoritmik yazılımları kullanarak bulmaktadır. Bu nedenle kullanılan algoritmik yazılımlar, piyasada kar elde edebilmenizi sağlamaktadır.

Arbitraj İşlemi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Arbitraj ile para kazanmak istiyorsanız arbitraj işleminin kar oranının düşük olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Arbitraj işlem sayısını artırdığınız zaman kayda değer karlar elde edebileceğinizi unutmamanız gerekmektedir.

Alım işlemini gerçekleştirdiğiniz zaman satış sitesinde bulunan piyasalarda fiyatlar düşerse acele etmemeniz gerekir. Bu durumlarda acele ederseniz oldukça düşük miktarda kar elde etmeniz söz konusu olacaktır. Piyasanın gerçek fiyatını bulabilene kadar beklemeniz durumunda ise maksimum düzeyde kar elde edebilirsiniz.

Arbitraj ile para kazanmak istiyorsanız hiçbir işlemi aceleye getirmeden sabırla gerçekleştirmelisiniz. Gerçekleştirdiğiniz işlemler sonucunda elde ettiğiniz karlar risksiz kazanımın en güzel örneklerinden olacaktır. Bu işlemi yapabilmek adına geliştirilen yazılımları takip etmeli ve hatalardan faydalanarak satış işlemini gerçekleştirmelisiniz.

Yorum Yap