Aliexpress Sipariş Terimleri | Detaylı Açıklama

Aliexpress ucuz ve kolay alışverişin adresi olarak niteleyebileceğiniz bir e-ticaret sitesidir. Çin üzerinden, ülkemizde bulunan ürünleri çok daha ucuza getirebileceğiniz alışverişler yapmanızı sağlamaktadır. Ürün çeşitliliği, ekonomik olmasının yanında bir diğer artısıdır diyebiliriz. Aliexpress’in Türkçe dil optimizasyonu yapılabilmektedir fakat bazen sitede terimler İngilizce olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu yazıda bu terimlerin incelemesini yapacağız. Bu sayede alışverişlerinizi daha rahat tamamlayabileceksiniz.

Aliexpress Sipariş Terimleri

Aliexpress ile Çin üzerinden yapacağınız alışverişlerde ufak bir vergi uygulaması bulunmaktadır. Gümrükten dolayı alınan bu vergiyi çoğu zaman kargo size ulaştığı anda ödemek durumunda kalabilirsiniz. Bu konuyla ilgili ayrıntılara site üzerinden de ulaşabilmeniz mümkündür.

Confirmation Received Ne Demek

Bu terimi aldığınız ürünün gönderiminden sonra siparişinizin kenarında görebilirsiniz. Orada “confirm good received” ifadesi karşınıza çıkmaktadır. Bu iletiye tıkladığınızda siparişinizin elinize geçtiğini onaylamış olursunuz. Onaylamadan sonra siparişinizin “confirmation received” olduğunu göreceksiniz. Teslim aldığınızı onayladığınızda para mağazaya aktarılmaktadır. Elli dört gün otomatik onay süresi içerisinde elinize ulaşan ürünlerin onayını verebilmektesiniz.

Open Dispute Ne Demek

Open dispute” seçeneği siparişinizle ilgili bir sorun olduğunda kullanabileceğiniz bir terimdir. Elli dört gün boyunca elinize ulaşmayan siparişler için iade ve geri ödeme talep edebilirsiniz. Open dispute tıklanıp istenen bilgiler girildiğinde para iadesi size sunulan sürede hesabınıza yapılabilmektedir. Anlaşmazlığın açıklığını platform üzerinden teyit etmiş olursunuz. Gümrük vergisi uygulanmasından sonra günlük sipariş için belirli bir limit bulunmaktadır. Bu limitin altında kalan bir sepeti satın almanız mümkün olmamaktadır.

Track Order Ne Demek

Aliexpress üzerinden almış olduğunuz ürün kargolandığı anda sipariş takibi yapabilmeniz için bu buton kullanılmaktadır. Sipariş takibini kargo hareketlerini görüntüleyerek yapabilmenizi sağlayan bu buton ile hem sitenin hem sizin güvenliği amaçlanmaktadır. Herhangi bir yanlışlıkla karşılaşılmaması için bu bölüm incelenmektedir.

Awaiting Receipt Ne Demek

Site üzerinden almış olduğunuz ürünün kargoda olduğunu ve size ulaştırılmasının beklendiğini anlatan terimdir. Onayınızın beklendiği durumda bu butonu görmeniz mümkündür.

View Delivery Detail Ne Demek

Kargoya verilen ürünle ilgili hareketleri ayrıntılı olarak inceleyebilmenizi sağlayan butondur. Kargonuzun son yerini öğrenmek için kullanabilirsiniz.

Finished Ne Demek

Çoğumuz bu terimi direkt anlayabilmekteyiz. Siparişiniz elinize ulaşmış ise siz de alışverişi tamamlanmışsanız ilgili sipariş “finished” olarak görüntülenmektedir. Siparişinizin tamamlandığı anlamına gelmektedir.

Yorum Yap