Akciğeri Temizleyen Besinler | Faydaları

Günümüzün her anı stresle dolu yaşantısında sigara ve diğer tütün mamüllerini hiç farkında olmadan aşırı tüketiyoruz. Günümüzdeki yoğun trafiğin neden olduğu aşırı egzoz dumanına ve hava kirliliğine maruz kalmamız ise cabası. Tüm bunlar ise birçok toksin maddenin akciğerlerimizle temas etmesine neden oluyor. Yaşadığımız süreç içerisinde akciğerlerimizde biriken bu toksin maddeler, akciğerlerimizde problemlere ve tedavi edilmediğinde ise akciğer kanserine yol açabiliyor.

Akciğeri Temizleyen Besinler

Akciğerlerimizin bu toksin maddelere maruz kalmasını istemiyorsak öncelikle sigara ve diğer tütün mamüllerini kullanmamalı, daha sonra da doğru besinler tüketerek akciğerlerimizi diğer etkenlerden dolayı maruz kaldığı toksinlerden temizlemeliyiz. İşte akciğerlerimizde detoks ve antioksidan etkisi yaratarak akciğerlerimizi toksinlerden arındıran besinler…

Zencefil – Zerdeçal

Bu baharatların sağlığımıza en önemli faydası iltihap karşıtı yani anti-enflamatuar etki yaratarak toksinleri solunum sistemimizden atması ve akciğerlerimizin temizlenmesinde çok önemli yardımcı besinler olmasıdır.

Sarımsak

Sarımsağın doğal bir antibiyotik olduğu günümüzde herkes tarafından biliniyor. Ayrıca sarımsak, akciğerlerimizi tam kapasite ile çalıştırdığı gibi içerdiği birçok antioksidan madde ile akciğer kanserine karşı süper bir koruyucudur.

Kekik

İçeriğindeki eterli uçucu yağlar sayesinde göğüs tıkanıklığını önler. Antibakteriyel özelliği olan kekik, vücutta bakteri oluşumunu engeller. Öksürük ve üst solunum yolu iltihabı ile mücadelede bire bir etkilidir.

Akciğeri Temizleyen Sebzeler

Siyah Havuç

Öksürüğün şifası olan siyah havuç, balgam söktürücü özelliğe sahiptir. İçeriğindeki vitamin ve mineraller ile güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir. Akciğer kanserine yakalanma riskini düşürdüğünden aile öyküsünde akciğer kanseri olanlar, siyah havuç tüketmeyi ihmal etmemelidir.

Üzüm Çekirdeği

İçerdiği resveratrol madde sayesinde serbest radikallerle güçlü bir şekilde mücadele ederek akciğerleri özellikle kansere karşı korur. Üzüm çekirdeğini tüketirken mutlaka çiğneyin.

Kereviz

Vücudumuzda kansorejen maddelerin oluşmasını engelleyerek, akciğer rahatsızlıklarına ve nitrozaminlere karşı koruyarak sağlığımıza çok ciddi katkı sağlar. Akciğer kanserine karşı etkili bir koruyucu olduğu unutulmamalıdır.

Keçiboynuzu

Vücudunuzu toksinlerden arındırmak için detoks etkisi yaratmak istiyorsanız keçiboynuzu tüketmeyi ihmal etmeyin.

Yorum Yap