Adolf Hitler ve Dönemi Hakkında Bilinmeyenler

Bir döneme damgasını vurmuş, 20. Yüzyılın en popüler diktatörü Adolf Hitler… Askerleri Rusya’da düşman çemberi içerisinde açlık ve soğuk ile mücadele ederken bile geri çekilme emri vermeyen bir komutan. 1919 Alman İşçi Partisi ile başlayan politik yaşamı boyunca milyonlarca insanın ölümüne ve sağ kalanların ise yaşamını etkileyen bir insandan bahsedeceğiz bugün.

Yaralı Hitler’i Vurmayıp Bağışlayan Adam

vd

Hitler

1. Dünya Savaşı sırasında Henry Tandey isimli bir ingiliz askeri omzunda çok ciddi yaralanmış bir düşman askeri taşımaktadır. Henry Tandey düşmanının aciz ve yaralı haline acımış ve onu öldürmek yerine bağışlamıştır. Bunu yaparak yıllar sonra milyonlarca insanın ölümünden sorumlu olacak adamı hayatta tutmuştur.

 

10 Yılda 24 Ülke İşgali

nazi savas

Nazi Savaş Haritası

Adolf Hitlerin yönetimindeki Nazi Almanyası başta Fransa, İtalya, Yunanistan, SSCB dahil olmak üzere tam 24 ülkeyi işgal etmiştir. Ordularının tamamen motorize olması ve güçlü Alman Panzerleri, Luftwaffe ismini verdikleri hava kuvvetleri ile birlikte tüm bu işgallerden sırasıyla zaferler elde eden Nazi Almanyası dönemin süper gücü haline gelmiştir. Şöyle ki Hitler Polonya’ya savaş açtığında Polonya, Alman tanklarına karşı atlı süvariler ile saldırmış ve ağır kayıplar vermiştir.

Savaşta Kullanılan En Büyük Tank

schwerer

schwerer

Nazilerin ürettiği ”Schwerer Gustav” isimli tank dünyanın en büyük tankıdır. 1350 ton civarında olduğu için ancak demiryolu üzerinde ilerleyebilmektedir. Ayrıca bu devasa silahın bakımından sorumlu 200’den fazla asker vardı. 40 Top atışından sonra 30 metrelik namlusunun değişmesi gerektiğinden bu namlunun değiştirilme işlemi bile 2 günden fazla sürüyordu.

 

Yenilgi

berlin

Alman Çocuklar, Berlin

Fotoğraf: İki Alman çocuk, Müttefik ve Alman kuvvetler arasındaki çatışmalarda harap olan Berlin sokaklarında, 1945.

D-Day yani Normandiya Kuşatması ile müttefik kuvvetlerince başlatılan işgalde Nazi Almanyası’na karşı devasa bir savaş başlatılmıştı. Bu savaş N. Almanyası’nın sonunu getireceği savaştı… İngiltere, Fransa, Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkeler Almanya’a karşı amansız bir mücadeleye tutulmuşlardı. Nazi Almanyası sırası ile toprak kaybetmeye başlamış savaştığı neredeyse tüm cephelerde yenilgiye uğratılmıştı. Bunun siniri ile tamamen yanlış kararlar alan Hitler tüm kurmaylarına karşı çıkarak sadece havanın kötü olması avantajına dayanarak tüm güçlü birliklerini Rusya’dan çekip Müttefik kuvvetlerine karşı kullanma kararı almıştır. Bu karar ilk günlerde başarılı olsa da havanın iyiye gitmesi ile birlikte Müttefik kuvvetleri’nin hava kuvvetleri devreye girdiğinde yukarıdan Alman Tankları birbir vurulmuş ve Hitlerin bu basit stratejisi büyük bir yenilgiye sebep olmuştur.

Hitler

Hitler

Bu devasa yenilgiden sonra Müttefik Kuvvetleri Berlin’e kadar ulaşmış ve buna dayanamayan Hitler sığınağında karısı ile birlikte intihar etmiştir. Bir dönemin en popüler Diktatörü ve Savaş Komutanı bir savaşta düşman tarafından değil kendisi tarafından öldürülmüştür.

Yorum Yap